Nr projektu. 28

Alejki oporowskie - bezpieczne dojście do Parku Mamuta [WBO. 2019]

Głosów: 681

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Marek Jagiełło

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym, z wyłączeniem wyniesienia przejścia przez ul. Bukowskiego. Bezpośrednio przed przejściem znajdują się już wyniesienia, dodatkowo Wydział Inżynierii Miejskiej UM Wrocławia planuje zwężenia zwalniające, w związku z tym projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie nawierzchni mineralnych, rekultywacji trawników i korekty krawężników. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 500 000 zł. W ramach WBO 2018 ZDiUM realizuje budowę oświetlenia wzdłuż alejki między ul. Ostroroga i ul. Bukowskiego. W zakresie wyniesienia przejść dla pieszych na wskazanych we wniosku ulicach ocena negatywna, ponieważ nie spełnia to kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Realizacja projektu istotnie podniesie bezpieczeństwo, wygodę oraz estetykę alejki. Celem projektu jest poprawa nawierzchni, budowa oświetlenia alejki łączącej Aleję Piastów z Parkiem Mamuta oraz budowa bezpiecznych, wyniesionych przejść przez ul. Ostroroga. Dla zapewnienia bezpieczeństwa należy zastosować rozwiązania techniczne dające rzeczywiste uspokojenie ruchu samochodowego oraz podniesienie komfortu przy przekraczaniu ulic poprzez likwidację barier przestrzennych. Jezdnia ulicy w obrębie przejścia powinna być wyniesiona do poziomu chodników i przecinanych alejek. Przejście powinno być dodatkowo oświetlone. Rozwiązanie takie ma na celu wskazanie, że to ulica przecina strefę ruchu pieszych a nie odwrotnie.

Dodatkowo do tego co zostało przedstawione w zgłoszeniu, w ramach rekultywacji trawników chciałbym zaproponować zagospodarowanie pewnych fragmentów alejek w formie łąki kwietnej. Ograniczy to konieczność regularnego koszenia pewnych powierzchni trawników i stworzy jednocześnie sprzyjające warunki dla owadów.

Uzasadnienie projektu

Obecnie w okresach opadów miejscami jest trudno przejść suchą stopą alejkami. Nawierzchnia jest korytem położonym poniżej otaczającego terenu. Prace które należy podjąć powinny zapewnić odpowiednie ukształtowanie wzajemne nawierzchni alejki i terenu obok zapewniając jednocześnie właściwe odwodnienie i lokalne zagospodarowanie wód opadowych z korzyścią dla lip rosnących po jej obu stronach. Drugim aspektem zamierzenia jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poruszających się alejką oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej przy przekraczaniu jezdni ulic. Ulice Ostroroga i Bukowskiego przecinają alejkę. Skrzyżowania te nie są dostosowane wysokościowo oraz nie są wyposażone w odpowiednie oznakowanie i elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Grupa beneficjentów projektu

Głównie mieszkańcy Oporowa korzystający z pieszo rowerowego połączenia wewnątrz osiedla z przystankami komunikacji publicznej oraz traktu spacerowego do Parku Mamuta i dalej do Parku Grabiszyńskiego.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Trudno oszacować tą liczbę ponieważ jest to zależne od pory roku, dnia tygodnia czy pogody. Lider projektu szacuje tą liczbę od 250 osób do 1000 dziennie

Elementy projektu

1 x Poprawa nawierzchni mineralnej alejki 470 m szer. 3 m
1 x Rekultywacja trawników wzdłuż alejki 470 m
1 x Zagospodarowanie pewnych fragmentów alejek w formie łąki kwietnej (50%)
1 x Oświetlenie alejki 355 m
1 x Wyniesienie przejścia przez ulicę Ostroroga
1 x Oświetlenie przejścia przez ulicę Ostroroga

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Oporów

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

681

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 681
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 380
Mężczyźni 301

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.