Nr projektu. 523

Zapomniani muchoborzanie - tablica informująca o dawnym cmentarzu ewangelickim znajdującym się na ul. Stanisławowskiej na osiedlu Muchobór Wielki. [WBO. 2018]

Głosów: 1 217

Kategoria: zabytkowe

Budżet zweryfikowany: 30 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt zabytkowy: do 100 000 zł

  • Projekt zabytkowy
  • Lider projektu: Jarosław Góral

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie w formie tablicy informacyjnej. Kwota potrzebna na realizację to 30 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Kwestia dotycząca wznoszenia pomników na terenie Wrocławia została uregulowana w uchwale nr XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia. W celu zgłoszenia chęci postawienia pomnika należy skierować wniosek do Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia zawierający m.in. informację na temat planowanego źródła finansowania oraz listę z podpisami 1000 mieszkańców Wrocławia popierających taką inicjatywę. Określona w uchwale procedura jest ze względów formalnych jedyną drogą do wzniesienia pomnika na terenie Wrocławia i w związku z tym projekt nie może być dalej procedowany w ramach WBO.

Uzasadnienie

W kilkuwiekowej historii Miasta Wrocławia, przeplatały się wątki kilku kultur, religii oraz wyznań. Z tego powodu powstawały dziesiątki cmentarzy odzwierciedlające charakter tej różnorodności.Obecnie, po większości tych cmentarzy zaginął wszelki ślad i pamięć. Tereny po byłych cmentarzach, to dzisiaj często miejsca niezagospodarowane, zaśmiecone i zapomniane. Takie zapomniane i zaśmiecone miejsce po byłym cmentarzu jest w granicach Osiedla Muchobór Wielki, znajduje się przy ul. Stanisławowskiej 31 na działce AR21_17/2 należącej do Gminy Wrocław.W miejscu tym,w przeszłości był cmentarz ewangelicki gminy Muchobór Wielki.Założony został przed 1821 r. Cmentarz był czynny prawdopodobnie do 1945 r. Po tym okresie nastąpiła dewastacja i zarastanie cmentarza roślinnością. Znajdujące się na cmentarzu nagrobki zostały najprawdopodobniej rozebrane i posłużyły jako materiał budowlany. Ciała zmarłych nie były ekshumowane. Obecnie teren po cmentarzu jest zaniedbany, zaśmiecony,mocno zarośnięty roślinnością,na terenie brak jest jakiejkolwiek tablicy informacyjnej. Niewielka ilość mieszkańców Osiedla ma świadomość charakteru tego miejsca, świadczy o tym okoliczność, że w 2014 roku jeden z mieszkańców Osiedla w ramach WBO złożył projekt, aby na części terenu, gdzie znajdował się cmentarz, został wybudowany plac rekreacyjny i boisko. Z tego też względu zasadnym jest, aby miejsce po dawnym cmentarzu upamiętnić poprzez postawienie tablicy pamiątkowej a teren uprzątnąć i utrzymywać w stałej czystości. W pobliżu miejsca, gdzie znajdował się cmentarz ewangelicki, znajduje się Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 15. Uprzątnięty i odpowiednio oznaczony teren mógłby służyć jako miejsce kulturowego parku pamięci oraz edukacji historycznej.

Elementy projektu

Granitowy kamień o wysokości do 1 metra
Tablica wykonana z granitu
Wykonanie napisów na tablicy
Zakotwienie kamienia do podłoża ziemnego
Transport na miejsce wykonania

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt zabytkowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Muchobór Wielki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 217

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 194
Papier 23

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 670
Mężczyźni 547

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.