Nr projektu. 511

Usprawnienie ruchu pieszego przy ulicy Estońskiej [WBO. 2018]

Głosów: 198

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zweryfikowany: 250 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Próg budżetowy: do 250 000 zł

  • Projekt rejonowy (Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały)
  • Lider projektu: Kamil Ulik

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie budowy chodników na przedeptach na działkach należących do Gminy Wrocław, z wyłączeniem budowy parkingów. Kwota potrzebna na realizację zadania to 250 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie budowy chodników na przedeptach na działkach należących do Gminy Wrocław, z wyłączeniem budowy parkingów. Kwota potrzebna na realizację zadania to 250 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.
Zgłoszono projekty o podobnym zakresie: 102, 488, 494, 511 i 516.

Uzasadnienie

Celem projektu jest zrównoważenie ruchu przy ulicy Estońskiej. Dostęp do chodników i przejść dla mieszkańców jest tutaj z roku na rok coraz bardziej utrudniany, głównie poprzez zwiększającą się liczbę zaparkowanych samochodów.

Dzięki realizacji projektu piesi będą mogli przejść przez ulicę w sposób komfortowy. Przedłużenie chodnika za postojem taksówek, a także przebudowa oraz poszerzenie chodnika po drugiej stronie postoju ułatwi przemieszanie się osób idących na Krzyżówkę od strony ulicy Hiszpańskiej, Szkockiej, a także części mieszkańców ulicy Szwedzkiej i Estońskiej. Projekt przewiduje również stworzenie chodnika na bardzo uczęszczanej, ułatwiającej przemieszczanie się w tym rejonie, ścieżce.

Do powstania projektu przyczyniły się protesty mieszkańców, skarżących się na brak komfortu i bezpieczeństwa pieszego w tym rejonie. Nie do końca przemyślana i skonsultowana z mieszkańcami aranżacja terenów zielonych spowodowała brak dostępu do dzikiej ścieżki, którą przez ostatnich 20 lat chodziło codziennie kilkaset osób. Mieszkańcy protestowali na grupie na portalu społecznościowym, sprawa była dyskutowana na zebraniu Rady Osiedla Muchobór Mały. Wreszcie - sprawa z racji swojej wagi trafiła także do mediów. 

Kilkanaście lat temu powstał w okolicy podziemny parking. Wyjazd z niego skomplikował korzystanie z naturalnego szlaku komunikacyjnego - dzikiej ścieżki. Alternatywą dla mieszkańców jest droga naokoło przez chodniki pozastawianie autami i straganami, do oznakowanego przejścia dla pieszych lub przechodzenie pomiędzy taksówkami na postoju. Budowa chodników może ułatwić mieszkańcom ruch w tym rejonie, a także spowodować to, że wspomniane wcześniej korzystanie z tłumnie uczęszczanego od wielu lat przejścia przy łuku, przestanie być dla wielu ludzi koniecznością. Piesi będą mieli większą możliwość wyboru bezpiecznego przejścia przez ulicę Estońską - w strefie ruchu uspokojonego, umożliwiającej pieszym swobodne przechodzenie przez jezdnię w wielu miejscach.

Elementy projektu

A) Przedłużenie chodnika za postojem taksówek
B) Przebudowa trasy pieszej po drugiej stronie
C) Budowa chodnika na wydeptanej ścieżce 

Na załączonym obrazku strzałkami koloru niebieskiego oznaczono możliwy ruch pieszego, uzyskany dzięki reorganizacji chodników w tym rejonie.
Kolorem zielonym natomiast zakreślono istniejące już tereny zielone, które pozostaną po przebudowie opisywanego terenu.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 11: Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały

Lokalizacja szczegółowa: Okolice parkingu podziemnego i postoju taksówek i bloku mieszkalnego przy ulicy Estońskiej.

Osiedle: Muchobór Mały

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

198

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 196
Papier 2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 108
Mężczyźni 90

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.