Nr projektu. 509

Rekompozycja ogrodowej Groty Maryjnej w Ogrodach Życia u Bonifratrów z wykorzystaniem elementów historycznego detalu architektonicznego [WBO. 2018]

Kategoria: zabytkowe

Budżet zgłoszony: 98 500 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt zabytkowy: do 100 000 zł

  • Projekt zabytkowy
  • Lider projektu:

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Teren na którym znajduje się obiekt nie stanowi własności Gminy Wrocław, a Lider nie przedstawił oświadczenie właściciela gwarantującego że obiekt pozostanie ogólnodostepny dla mieszkańców. Z realizacją projektu należy zaczekać do zakończenia trwających obecnie inwestycji na przedmiotowej nieruchomości.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ w tym momencie nie jest ogólnodostępny dla mieszkańców Wrocławia. Do realizacji projektu, właściciel powinien udostępnić nieruchomość dla odwiedzających i podpisać oświadczenie gwarantujące że obiekt pozostanie otwarty.

Uzasadnienie

Ogrody Bonifratrów są od blisko 300 lat miejscem spotkań mieszkańców Wrocławia oraz podopiecznych różnorodnych placówek medycznych, do których należał przez kilka lat Carl von Holtei - poeta, aktor i reżyser, nazywany ikoną kultury XIX wiecznego Wrocławia.Grota Maryjna stanowi w pamięci mieszkańców dzielnicy serce Ogrodów Bonifraterskich, miejsce, które pamiętają z dzieciństwa i o które warto zadbać, z uwagi na prostą formę i bogatą symbolikę. Kamienna grota wybudowana, przez poprzednie pokolenia, jako miejsce modlitwy, wskazuje na siłę wymiaru duchowego człowieka - większą niż wojny i zniszczenie, budzi nadzieję, że położony ludzką ręką kamień na kamieniu może jednak trwać i łączyć różnorodne kultury i narody.Ogrody Bonifraterskie należą do kompleksu klasztorno-szpitalnego wpisanego do rejestru zabytków (kościół ,klasztor) pozostałe obiekty są w ewidencji zabytków-na terenie Przedmieścia Oławskiego, którego układ został wpisany do rejestru w 2005. Jest to jeden z nielicznych terenów zieleni w obszarze zabudowy, który ma służyć zarówno podopiecznym przenoszonego tu hospicjum (od 17lat działa przy Poświęckiej), nowego domu seniora jak i mieszkańcom dzielnicy. Przy głównej bramie od Mierniczej jesienią 2017 posadzono już 3 jabłonki-symbol wspólnych dążeń -mieszkańców, środowiska naukowego Wrocławia, Bonifratrów i przedsiębiorców -do rewitalizacji tego miejsca. Realizacja projektu GrotaNadziei może stanowić jeden z etapów tworzenia OgrodówŻycia. Jego rychła realizacja jest celowa bo nie koliduje z remontem budynków poszpitalnych, wzmacnia równoległe działania dotyczące dziedzictwa niematerialnego i aktywizacji mieszkańców dzielnicy-cykl warsztatów muzycznych „OgrodyMelodii2018”, wpisuje się w dzieło rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego.

Elementy projektu

rekompozycja istniejących elementów architektonicznych jak dawne kościelne schody, zdewastowana grota, przywrócenie właściwej lokalizacji krzyża- z I Wojny Światowej
wybór i transport bloków kamiennych (15 m3)
wykonanie atrakcyjnych aranżacji roślinnych, uporządkowanie istniejącego drzewostanu
drobne inwestycje zwiększające bioróżnorodność- siedlisko dla murarki ogrodowej

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt zabytkowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Przedmieście Oławskie