Nr projektu. 248

Monitoring jakości powietrza na terenach rekreacyjnych we Wrocławiu [WBO. 2018]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 150 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Zgodnie z a zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska, za organizację i funkcjonowanie systemu monitoringu i oceny jakości powietrza odpowiedzialny jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Monitoring jakości powietrza realizowany jest przez WIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na podstawie wieloletnich programów monitoringu środowiska.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska za organizację i funkcjonowanie systemu monitoringu i oceny jakości powietrza odpowiedzialny jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Monitoring jakości powietrza realizowany jest przez WIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na podstawie wieloletnich programów monitoringu środowiska.

Uzasadnienie

Wrocław posiada oficjalnie zaledwie pieć czujników jakości powietrza WIOŚ, z czego tylko dwa są automatyczne (Korzeniowskiego, Wiśniowa). Pozostałe dostarczają dane ze wielodniowym opóźnieniem. Do dyspozycji dociekliwych są jeszcze prywatne czujniki takich sieci jak Airry (8 stacji) czy LookO2 (16 stacji). Niestety żaden z tych czujników nie bada jakości powietrza tam, gdzie ludzie wybierają się by wypocząć (na tzw. "świeże powietrze"); czyli nic nie mówi o tym, czy wyjście z rodziną do parku będzie miało skutki pozytywne czy wprost przeciwnie, albo czy jest sens iść pobiegać nad Odrą. Tymczasem ceny zewnętrznych czujników powietrza zaczynają się od kilkuset złotych - to koszt śmiesznie niski za bardzo przecież cenne informacje, wpływające na nasze zdrowie.

Celem projektu jest rozmieszczenie czujników jakości powietrza w parkach i na terenach rekreacyjnych w Śródmieściu oraz stworzenie strony www i aplikacji umożliwiającej sprawdzanie pomiarów przez mieszkańców Wrocławia. Proponowane rozmieszczenie czujników:
1. Park Szczytnicki - okolice Hali Stulecia,
2. Park Grabiszyński,
3. Park Południowy,
4. Park Skowroni,
5. Park Tysiąclecia
6. Park Zachodni
7. Park Leśnicki
8. Park Wschodni
9. Park Marii Dąbrowskiej
10. Wyspa Bielarska

Projekt ten można będzie w kolejnych latach rozbudowywać, dołączając kolejne punkty pomiarowe w parkach i na terenach rekreacyjnych.

Elementy projektu

10 zewnętrznych czujników jakości powietrza wyposażonych w opcję bezprzewodowego wysyłania danych
stworzenie strony www i aplikacji umożliwiającej sprawdzanie wyników przesyłanych przez czujniki


Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Wrocław