Nr projektu. 88
pas zieleni wzdłuż Hallera, nie tylko trawniki [WBO. 2016]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 80 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Próg budżetowy: do 250 000 zł
- Projekt rejonowy
- Próg budżetowy: do 250 tys. zł
Uzasadnienie
Każdy z nas zna Aleje Hallera, jak wiadomo panuje tam duży ruch , hałas i spaliny, tramwaje, korki, tiry, sklepy a w pobliżu bloki. Na szczęście prawie na całej długości tej drogi są pasy zieleni miedzy ulica a chodnikiem. Raz po jej lewej stronie a raz po prawej. Proponuje wykorzystać ten pas i nasadzić zwykle krzewy i drzewka. Poprawi to także bezpieczeństwo na tej alei.
Krzewy nie wymagają skomplikowanych zabiegów, szybko rosną i – co bardzo istotne - jest grupa krzewów dość dobrze znoszących zanieczyszczenie środowiska i trudne warunki miejskie. Można je sadzić w grupach jednogatunkowych i mieszanych, można komponować krzewy różnej wysokości i o rozmaitych walorach dekoracyjnych. Bardzo efektownie wyglądają formowane żywopłoty, ale wyłącznie wtedy, gdy są starannie, fachowo i systematycznie cięte. Każde zaniedbanie powoduje szkody nie do odrobienia: ogałacanie niższych partii, wyrwy „w zielonej ścianie”, zamieranie krzewów. Łatwiejsze do utrzymania są skupiny krzewów nieformowanych, jednak i w tym wypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza zaraz po posadzeniu. Zalety krzewów w pasie środkowym są liczne:
osłaniają kierowców przed światłami samochodów nadjeżdżających z przeciwka,
w razie kolizji amortyzują uderzenie samochodu („przechwytują” rozpędzoną masę),
uniemożliwiają przekraczanie arterii komunikacyjnych w miejscach niedozwolonych,
wpływają na poprawę mikroklimatu
rozpraszają fale dźwiękowe, dzięki czemu zmniejszają natężenie hałasu,
dają schronienie zwierzętom, które znalazły się na trasie komunikacyjnej,
są elementem estetycznym w przestrzeni miejskiej.
Drzewa sadzone w dobrze znosi warunki miejskie, raz posadzone trwają na swych miejscach nawet kilkadziesiąt lat i nie wymagają (poza krótkim okresem po posadzeniu) żadnych zabiegów
Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:
Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na jego realizację została oszacowana na 80 000 zł. Z uwagi na okazałe wielkości platanów klonolistnych rosnących wzdłuż torowiska al. Hallera nie ma możliwości posadzenia krzewów ozdobnych pod drzewami. Z uwagi na duże zacienienie jakie dają platany, wielokrotne próby nasadzenia krzewów nie przynosiły pozytywnych efektów.
Proponujemy nasadzenia uzupełniające lip drobnolistny na odcinku al. Hallera od ul. Grabiszyńskiej do al. Pracy w ilości 15 sztuk oraz nasadzenia uzupełniające krzewów żywopłotowych z ligustru i nowe skupin z berberysu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowania dokumentacji projektowej.
Lokalizacja
Osiedla: Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek
Lokalizacja szczegółowa: ul. Hallera
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów : internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.