Nr projektu. 678
Miejskie ule w Parku Tysiąclecia [WBO. 2016]
Kategoria: inne
Budżet zgłoszony: 2 500 zł
Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
Próg budżetowy: do 250 000 zł
- Projekt rejonowy
- Próg budżetowy: do 250 tys. zł
Uzasadnienie
Ule w centrum miasta możemy już spotkać we wszystkich światowych metropoliach. Nad Sztokholmem latają miliony pszczół dzięki dwóm Szwedkom, które zakładają ule na dachach stołecznych budynków, ratując w ten sposób pożyteczne owady przed wyginięciem. Ule na dachu ma m.in. Szkoła Niemiecka w Sztokholmie.
Szacuje się, że bez pszczół ludzie przetrwaliby zaledwie 10 lat, to wariant optymistyczny. Pesymistyczny zakłada, że zaledwie 4 lata. Jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi, do zastąpienia jednej pszczoły potrzeba aż 1000 osób.
W ostatnich latach z wielu państw docierają sygnały o kurczeniu się populacji tych pożytecznych owadów.
W niektórych rejonach świata, np. w chińskiej prowincji Syczuan, już teraz brak pszczół powoduje, że ich pracę muszą wykonywać ludzie. Pszczołom grozi wyginiecie, mimo to niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią.
Ule w centrum miasta to przede wszystkim pokazanie innym, że żyjemy w zgodzie z ekologią i środowiskiem naturalnym. Hodowla pszczół w mieście nie jest prowadzona na tak szeroka skalę, jak na terenach wiejskich. Zwykle jest to jeden, maksymalnie kilka uli. Pszczelarze w mieście to bardzo często osoby, które wcześniej nie miały z pszczołami nic wspólnego. Natomiast warto dodać, że są to osoby solidne, odpowiedzialne i przede wszystkim – ekologicznie świadome. Hodowla pszczół jako pasja czy hobby jest dużo bardziej wymagająca niż tenis, pielęgnacja roślin czy inne zamiłowania mieszkańców miast.
Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:
Projekt został zweryfikowany negatywnie. W polskim ustawodawstwie pszczoła miodna uznawana jest jako zwierze gospodarskie (art. 2. Ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich Dz. U. z 2007 r. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.). Posadowienie pasiek we Wrocławiu winno mieć miejsce na terenach rolniczych. Wrocław w swojej charakterystyce posiada tereny rolne oraz tereny wyłączone z produkcji rolniczej.
Naturalne bytowanie i rozwój rodziny pszczelej nierozerwalnie wiążą się ze swobodnym przemieszczaniem pszczół na znacznym obszarze przylegającym do pasieki. Pszczoła miodna jest gatunkiem owada który pokonuje znaczne odległości w celu zdobycia pożytku. Korzysta nie tylko z monokultur rolniczych ( rzepak, facelia, koniczyny), ale również z bazy ziół, kwiatów, krzewów i drzew. Biorąc pod uwagę biologię tego pożytecznego owada należy zwrócić uwagę na pojawiające się co jakiś czas w ramach rodziny pszczelej tzw. rojenia czyli opuszczanie przez pszczoły wraz z matką rodziny pszczelej w celu odbycia lotu godowego i kopulacji. Pszczoły rojowe opuszczają gniazdo i odlatują zwykle na odległość kilku kilometrów, aby osiedlić się na nowym miejscu. Posadowienie pasiek w mieście niesie za sobą ryzyko siadania rojących się pszczół na obiekty użyteczności publicznej (m.in szkoły, przedszkola, urzędy).
W chwili obecnej tereny zieleni miejskiej obsadzane są roślinnością jednoroczną o krótkim okresie kwitnienia. Wśród drzew i krzewów dominują iglaki i drzewa iglaste, całorocznie zielone. Pszczoła jest owadem który potrzebuje takiego siedliska, które zapewni odpowiednią podaż pyłku i nektaru przez co najmniej kilka miesięcy w roku.
Lokalizacja
Osiedla: Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały
Lokalizacja szczegółowa: brak.