Nr projektu. 598

"WIS" - Wrocławska Informacja Smogowa. System publicznego monitoringu i informacji o stanie jakości powietrza we Wrocławiu. - PROJEKT WYCOFANY PRZEZ LIDERA - POŁĄCZONY Z PROJEKTEM 64 [WBO. 2016]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 814 260 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: 1-1000000 zł

Uzasadnienie

Projekt ma celu zbudowanie kompleksowego systemu służącego pomiarowi jakości powietrza we Wrocławiu wraz z tablicami informacyjnymi. Dodatkowym celem projektu jest przede wszystkim realizacja na poziomie miasta Wrocław dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE, w tym w szczególności Art. 1, Rozdz 1, Punkt 4) „zapewnienie, że informacja na temat jakości powietrza była udostępniana społeczeństwu. Narzędzie posiada zintegrowany system informatyczny do bieżącego informowania o poziomie zanieczyszczenia i przekroczeniu norm. Służyć temu mają cztery stacje badawcze, posiadające odpowiednio zestaw pomiarowy do oznaczania i poznania trendów rozprzestrzeniania się i kierunków napływu zanieczyszczeń gazowych i pyłu: NO2, SO2, NO, PM10, PM2,5 , PM1
Uzasadnienie wyboru określonych związków:
Budżet projektu nie pozwala na mierzenie pełnej gamy zanieczyszczeń. Dlatego projekt skupia się na mierzeniu związków najbardziej trujących i tych, które nie są obecnie mierzone w sposób dostateczny za pomocą istniejących stacji pomiarowych.
Pomiar i informacja o stężeniu następujących zanieczyszczeń:
a) Pyły (aerozole atmosferyczne) – w tym przede wszystkim PM 2.5 zaliczają się do najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
b) Tlenki Azotu NO i NO2 – Stanowią jeden z ważniejszych elementów procesu spalania kotłowego. Zanieczyszczenia tlenkami azotu powodują straty nie tylko materialne, ale i zdrowotne.
c) Dwutlenek Siarki SO2 – Związek ten nie jest automatycznie mierzony w stacji przy ul Wiśniowej, a jest on jednym z ważniejszych efektów spalania paliw samochodowych przede wszystkim oleju napędowego.
Beneficjentami projektu są mieszkańcy Wrocławia oraz władze miasta.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

PROJEKT WYCOFANY PRZEZ LIDERA - POŁĄCZONY Z PROJEKTEM 64 - Projekt został zweryfikowany negatywnie. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. 2013.1232) oraz aktów wykonawczych do ww. ustawy, za organizację i funkcjonowanie systemu monitoringu i oceny jakości powietrza odpowiedzialny jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Monitoring jakości powietrza realizowany jest przez WIOŚ (organ administracji rządowej), w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na podstawie wieloletnich programów monitoringu środowiska i w całości dostosowany jest do wymagań Unii Europejskiej. We Wrocławiu zlokalizowanych jest pięć stacji monitorujących powietrze obsługiwanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Stacje monitoringowe zlokalizowane są przy ulicach: Wyb. J. Conrada Korzeniowskiego, al. Wiśniowa oraz ul. Bartnicza – są to stacje automatyczne, podające dane pomiarowe godzinowe oraz przy ul. Na Grobli i ul. Orzechowej – tzw. stacje manualne, z których dane dostępne w cyklach miesięcznych. Ponadto prowadzone są roczne serie pomiarów dwutlenku siarki i dwutlenku azotu wskaźnikową metodą pasywną na osiedlach Wrocławia (w 2014r. 19 punktów pomiarowych) w celu porównania poziomów zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych rejonach miasta.
Na stronie http://air.wroclaw.pios.gov.pl/ prezentowane są na bieżąco dane pomiarowe ze stacji (w postaci tabel i wykresów), zarówno te aktualne, jak i archiwalne.
W ramach współdziałania organów administracji rządowej i samorządowej prowadzona jest współpraca Prezydenta Wrocławia, reprezentującego Gminę Wrocław z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w zakresie partycypacji finansowo-rzeczowej związanej z modernizacją systemu oceny jakości powietrza w aglomeracji wrocławskiej w 2014 r. zakupiono i przekazano do bezpłatnego użytkowania przez WIOŚ, analizator do ciągłego automatycznego pomiaru stężeń pyłu zawieszonego PM10/PM2,5.
Obecnie realizowany jest również Projekt LIFE-APIS/PL finansowany ze środków Unii Europejskiej Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego beneficjentem koordynatorem jest Uniwersytet Wrocławski przy udziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu dostarczającego informacji o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami powietrza i niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi dla obszaru Dolnego Śląska, w tym m. Wrocławia.
W ramach współpracy, na portalu miejskim wroclaw.pl publikowane są informacje o jakości powietrza pochodzące ze strony WIOŚ.
Ponadto Gmina planuje wdrożenie do grudnia 2017 r. projektu „Asystent Mieszkańca”, W efekcie jego realizacji powstanie platforma, w której możliwe będzie pozyskanie w jednym miejscu informacji dotyczących najistotniejszych dziedzin życia Wrocławian. Dostęp do platformy będzie możliwy poprzez różne kanały tj. za pomocą strony www, aplikacji, tablic multimedialnych – informacje prezentowane we wszystkich kanałach dostępowych będą prezentowane zgodnie z jedną, spójną szatą graficzną.
Projekty o podobnym zakresie: 64, 598, 729, 782.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: Dokładniejsza lokalizacja wraz ze wskazaniem miejsc znajduje się w załączniku.