Nr projektu. 248

Rekonstrukcja Pagody w Ogrodzie Japońskim w Parku Szczytnickim [WBO. 2016]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: 1-1000000 zł

Uzasadnienie

Pagoda w Ogrodzie Japońskim powstała w 1913 r. jako eksponat na Wystawę Światową. Przez całe dziesięciolecia była ulubionym punktem spotkań, odwiedzanym licznie przez wypoczywających w Parku Szczytnickim Wrocławian. Była także popularnym miejscem na trasie turystycznych wycieczek po Wrocławiu. Przez ten czas wpisała się na trwałe w architektoniczny i kulturowy pejzaż Wrocławia. W latach osiemdziesiątych zaniedbany obiekt coraz bardziej popadał w ruinę. Pagoda przetrwała dwie wojny światowe. Niestety nie przetrwała transformacji ustrojowej. W 1996 r. przy okazji rewitalizacji Ogrodu Japońskiego obiekt został rozebrany. Co wcale nie oznacza, że zniknął ze świadomości Wrocławian. Ten błąd można i trzeba naprawić. Szansą na to jest działanie w ramach budżetu obywatelskiego. W wielu dyskusjach na portalach i forach internetowych mieszkańcy postulują przywrócenie Pagody w tym miejscu. Przy okazji rekonstrukcji można będzie uniknąć błędów popełnionych w przeszłości i stworzyć naprawdę wierną replikę Złotego Pawilonu z Kioto. Dzięki temu Wrocław zyska unikatowy w skali europejskiej wspaniały obiekt, a mieszkańcy i turyści jeszcze chętniej będą odwiedzać Park Szczytnicki i okolice Hali Stulecia. W odbudowanej pagodzie można będzie zorganizować centrum spotkań z kulturą Dalekiego Wschodu, co znakomicie wpisuje się w wielokulturowy charakter naszego miasta. Oprócz tego w Pagodzie może działać herbaciarnia i/lub sklepik z pamiątkami a także odbywać się mogą wystawy i wernisaże.

Pagoda powinna znajdować się na terenie Ogrodu Japońskiego, który obecnie dostępny jest po zakupie biletu. Należy znieść odpłatność za zwiedzanie tego obiektu, tak żeby więcej mieszkańców i turystów mogło się cieszyć urokami tego malowniczego miejsca.
Lider Projektu dopuszcza etapowanie inwestycji.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ nie spełnia jednej z głównych zasad Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zasady ogólnodostępności. Wejście na teren ogrodu jest biletowane. Ponadto realizacja zadania znacznie przekroczyłaby maksymalną kwotę przeznaczoną na projekty ogólnomiejskie w ramach WBO.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Załączniki