Nr projektu 301

Park Wspólnotowy "Ślężański Mamut" przyjazna przestrzeń dla aktywnego wypoczynku, kultury i edukacji uczestniczącej, współtworzona przez użytkowników [WBO 2014]

Głosów: 5 239

Kategoria: rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 500 000 zł

Status: Wybrany w głosowaniu

Próg budżetowy: od 500 tys. zł

Projekt został zrealizowany w ramach WBO2014

Uzasadnienie

Celem projektu jest stworzenie integracyjnej przestrzeni otwartej, przeznaczonej do wypoczynku, sportu i kultury, stanowiącej jakościowo nową ofertę dla wrocławian - nie tylko mieszkańców przyległych osiedli. Dobrze skomunikowany obszar opracowania (tramwaj, autobus) łączy się z zespołem Parku Grabiszyńskiego, Wzgórza Gajowickiego i ścieżek wzdłuż Ślęzy. Jest widoczny ze szczytu masowo odwiedzanej górki żołnierza i należy do Gminy Wrocław (z koncepcji wyłączono dzierżawy i działkę prywatną).
Obecnie teren silnie kontrastuje z zadbanym prawym brzegiem rzeki. Od lat nie są tu prowadzone prace porządkowe, brakuje ścieżek i dostępu do tras spacerowych na wałach. W zarastających krzewach kryją się wysypiska śmieci, miejsca libacji i pobytu osób bezdomnych. Od roku użytkownikom zagraża też stadko dzików.
Realizacja projektu zmieni tę sytuację przez:
- uporządkowanie terenu,
- wyeksponowanie jego naturalnych walorów, roli Ślęzy w kulturze śląskiej oraz historii miejsca,
- stworzenie przestrzeni do sportu, rekreacji, kultury i edukacji, dającej poczucie bezpieczeństwa w zadbanym, pełnym ludzi otoczeniu.
Park wspólnotowy nie jest konceptem zamkniętym. W morzu traw i ogrodów miejsca atrakcji tworzą układ wyspowy, powiązany ścieżkami z osiedlem i rzeką. Daje to możliwość etapowania prac i przyszłej rozbudowy. Program dla wszystkich zakłada dalsze zaangażowanie mieszkańców - artystów, młodzieży, samorządu.
W centralnej części powstanie konstrukcja do zabaw w kształcie mamuta (w nawiązaniu do znalezisk archeologicznych). Koncepcja parku, opracowana w ramach konsultacji społecznych przez zespół prof. Aliny Drapelli-Hermansdorfer z PWr, zakłada użycie prostych środków do powstania jedynej w swoim rodzaju przestrzeni dla piękna (ESK 2016), rekreacji i kontaktu z przyrodą.

Komentarz UMW:

W ramach projektu należy najpierw opracować dokumentację techniczną wraz z przygotowaniem map do celów projektowych dla całości terenu oraz wykonać etapowanie realizacji. Dopiero wówczas będzie można określić budżet tego przedsięwzięcia i czas jego realizacji. Szczegóły projektu zostaną uzgodnione z liderem na etapie realizacji.

Lokalizacja

Osiedle Oporów

Lokalizacja szczegółowa: Pas nieużytków zielonych między rzeką Ślęzą a ul. Bukowskiego, Obręb Oporów - 40, działki AR_5 144/2 z wył. dzierżaw, AR_6 1/3, AR_6 3/3; cz. AR_6 9/3 z wył. dzierżaw, łącznie 7 ha

Załączniki