„Zwolnij, oprzytomnij!” – Chór Komentujących Wrocławian po raz czwarty

Zaśpiewają po raz czwarty w poświąteczny poniedziałek na podwórku Capitolu. Tym razem będą nakłaniać wrocławian, by zwolnili, by znaleźli czas dla siebie, swoich rodzin, przyjaciół i znajomych. Wystąpią 28 grudnia o godz. 18.15. Wstęp wolny.


„W nowym roku zwolnij kroku;/Już nie goń czasu - pojedź do lasu. / Wyjdź raz z domu bez smartfonu, /Zamiast na „fejsie”, po mieście przejdź się. / Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!” – to refren czwartej pieśni „Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij” Chóru Komentujących Wrocławian.

– Staliśmy się niecierpliwi. Wciąż w biegu, jakby trwał jakiś gigantyczny wyścig. Każda chwila, w której nie jesteśmy on-line, jest chwilą straconą. Technologie stworzone po to, by nam było bliżej do siebie, byśmy mieli więcej czasu na odpoczynek, dla dzieci, dla rodziny, dla znajomych -  tak naprawdę zawładnęły nami, wzięły w niewolę, szantażują uciekającymi sekundami. Laptopy na kolanach, twarze skupione na ekranach smartfonów, fejsbuki, messengery, tweetery i przymus rozmawiania przez komórkę w każdym miejscu, o każdej porze. W sieci mamy setki znajomych, podświadomie oczekujemy od nich polubień i komentarzy, ale kiedy ostatnio spotkaliśmy się z którymś z nich twarzą w twarz i zamieniliśmy parę słów? Dzwonki telefonów, sygnały smsów w teatrze, w kościele, podczas uroczystości – to nasza rzeczywistość... Chór Komentujących Wrocławian mówi dość! Nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy presji braku czasu! – mówi Marek Kocot, kierownik chóru.

Chór Komentujących Wrocławian w Capitolu

Chór Komentujących Wrocławian w Capitolu

Eventy / Dla wszystkich
Termin 28 grudnia 2015 12:15

Miejsce Podwórko Teatru Muzycznego Capitol

Zobacz

Czwarta pieśń Chóru Komentujących Wrocławian to zarazem apel i życzenia noworoczne dla nas samych, mieszkańców wielkiego miasta.

„Nie myśl o „dedlajnie”, poczuj, że jest fajnie; / Zamiast siedzieć w sieci, znajdź czas dla dzieci. / Zamiast czas gonić, zacznij go trwonić./ Zamiast się śpieszyć,  ucz się czasem cieszyć./Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!” – śpiewa w najnowszej pieśni Chór.

Do tej pory teksty dotychczasowych pieśni chórzyści pisali wspólnie. Tym razem demokratycznie, w głosowaniu, spośród siedmiu zgłoszonych na konkurs propozycji wybrali tekst, który najbardziej im się spodobał. Autor pozostaje anonimowy. Muzykę napisał Rafał Karasiewicz. Chór przygotował wokalnie i poprowadzi Tomasz Leszczyński.

Pieśń ma trwać trzy minuty. „Tyle trwa nasza pieśń. Trzy minuty bez laptopa, komórki, fejsbuka czy smsu. Trzy minuty dla nas samych” – namawiają chórzyści.

To będzie czwarty już występ Chóru: w marcu tego roku Komentujący Wrocławianie zainaugurowali 36. Przegląd Piosenki Aktorskiej „Szantą na sukces” wykonaną w Domu na wodzie, w czerwcu w autobusie miejskim wyśpiewali „Wrocław nocą wciąż”, w listopadzie na ul. Oławskiej śpiewali o zakazach. 

Zgłoś uwagę