ZUS da niepełnosprawnych

Czat z ekspertami, bezpłatne konsultacje medyczne, informacje o prawach osób niepełnosprawnych

W środę, 21 maja 2014r., osoby niepełnosprawne będą mogły otrzymać kompleksowe informacje o swoich prawach w obszarze ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz aktywizacji zawodowej. Będą one dostępne podczas Dnia Otwartego w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych bezpośrednio od zaproszonych konsultantów i w przygotowanych materiałach informacyjnych. Właśnie wtedy w jednym miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów z zakresu działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wśród głównych zagadnień poruszanych podczas Dnia Otwartego będą ubezpieczenia i składki, emerytury i renty, prewencja i rehabilitacja, a także Platformy Usług Elektronicznych (PUE), gdzie można założyć profil zaufany ZUS. Można na nim zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu lub firmy – przez Internet.

Osoby, które odwiedzą w środę ZUS dowiedzą się również więcej na temat działalności Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miejskiego Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy.

Do dyspozycji odwiedzających będą także konsultanci Dolnośląskiego Centrum Onkologii, którzy opowiedzą o bezpłatnych badaniach profilaktycznych: wykrywaniu raka piersi oraz profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy. Na fantomach pokażą jak co miesiąc badać swoje piersi.

Osoby, które nie będą mogły przybyć na dzień otwarty, a chciałyby skorzystać z porad ekspertów, będą mogły skorzystać z forum internetowego Eksperta ZUS, Rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, które utworzone zostało we współpracy ze Stowarzyszeniem Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych na stronie: http://www.ipon.pl/forum . W dniach od 19 do 23 maja do godz. 13:30 będzie można zadawać pytania dotyczące ubezpieczenia społecznego, prewencji i rehabilitacji oraz świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także pytania dotyczące działalności Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z myślą o gościach uczniowie Szkoły Przysposabiającej do pracy w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. Wejherowskiej 28, zorganizują wystawę prac plastycznych.

Dzień Otwarty odbędzie się w dniu 21 maja br. w Oddziale ZUS we Wrocławiu przy ul. Pretficza 11 w godz. 9:00 – 14.00, sala nr 80 wejście „A” od ul. Energetycznej.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę