Zrobili pierwszy biznes przed dwudziestką

Połączyli edukację z biznesem


Blisko 80 uczniów z 19 wrocławskich szkół licealnych i zawodowych wzięło udział w tegorocznym projekcie edukacyjnym „Mój pierwszy biznes przed 20tką”. W czwartek uroczyście zakończono jego drugą edycję.

„Mój pierwszy biznes przed 20tką” to unikalny na skalę kraju projekt, łączący obszary: edukacji, wyższej uczelni, rynku finansowego i przedsiębiorczości, realizowany przez Gminę Wrocław oraz Wyższą Szkołą Bankową. Jego zadaniem było stworzenie młodzieży nie tylko możliwości zdobycia kompetencji prowadzenia biznesu w sieci, ale też tworzenia atrakcyjnych produktów w postaci gier planszowych. Zajęcia według autorskiego programu prowadzili pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Bankowej.

Młodzież mogła nauczyć się, jak korzystać z przestrzeni internetu w obszarze rozwoju zawodowego i biznesowego.

Uczniowie podzieleni na 20 zespołów, 3-4 osobowych, pod opieką swoich nauczycieli pracowali nad projektami biznesowymi – 14 zespołów planowało e-sklepy, a 6 grup zajmowało się opracowaniem koncepcji i mechaniki gier planszowych.

W ramach projektu odbywały się również wykłady znanych ekonomistów i spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi już swój własny biznes w sieci. Natomiast w maju po zakończeniu cyklu zajęć warsztatowych, odbyły się prezentacje e-sklepów oraz gier.

Podczas uroczystego zakończenia programu wręczono nagrody autorom najlepszych projektów. W kategorii „E-sklep” pierwsze miejsce zajął zespół z wrocławskiego Zespołu Szkół nr 18, natomiast zwycięzcami w kategorii „ Gra planszowa” zostali uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

- Metoda projektowa to najlepszy sposób uczenia się, dlatego to ważne, że wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności biznesowe w praktyce – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Bardzo cieszy nas związek edukacji z biznesem. Dlatego tak ważne jest to, że nie jest to jednorazowy projekt, ale coś, co na dłużej wrośnie w edukację Wrocławia.

- Ten projekt dowodzi, że warto współpracować z młodzieżą i przekazywać jej własne doświadczenia – twierdzi dr Andrzej Sucholiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - Tym młodym ludziom chce się więcej iż innym, a to oznacza dla nich lepsze życie. Nie tylko myślą o tym, jak stać się najemną siłą roboczą, ale przede wszystkim jak w przyszłości dawać pracę innym i realizować własne marzenia.

Tegoroczna edycja projektu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia.

Pierwsza, pilotażowa edycja projektu, miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013 i nosiła tytuł „E-sklep, czyli mój pierwszy biznes w sieci”.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę