Zostań przewodnikiem po Popowicach

Kochasz Popowice? Zostań przewodnikiem po osiedlu. Trwa rekrutacja kandydatów na społecznych przewodników po Popowicach.


Jeszcze do 4 marca organizatorzy programu „Przewodnicy po okolicy” czekają na zgłoszenia od miłośników Popowic. Przewodnikiem-opowiadaczem może zostać każdy kto kocha Popowice, lubi historię i chce się spotkać z ludźmi.

To dopiero pierwsza odsłona programu „Przewodnicy po okolicy” realizowana we Wrocławiu. Podobna inicjatywa od kilku lat istnieje np. w Gdańsku i świetnie się sprawdza.

Program finansowany z grantu Fundacji BZWBK w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” jest prosta: po osiedlach oprowadzają miejscowych i przyjezdnych społeczni przewodnicy.

Koordynująca przedsięwzięcie Wrocławska Fundacja Filmowa na miejsce jego realizacji wybrała Popowice, osiedle w zachodniej części Wrocławia. – Długo zastanawialiśmy się na co postawić. Na północy doskonale działają Obywatelskie Karłowice, Psie Pole jest już dość dobrze zbadane przez socjologów, Nadodrze także jest mocno eksplorowane – mówi Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. – A Popowice mają sporo nieodkrytej historii. To spore tereny zielone. Ciekawym wątkiem jest motyw rywalizacji między Popowicami a Szczepinem. Na osiedlu było lub jeszcze jest wiele interesujących obiektów architektonicznych, choćby olbrzymia rzeźnia, na której miejscu powstała galeria handlowa. Mało znany jest fakt, że Popowice to jedyne osiedle, które ma oryginalną identyfikację wizualną. Wokół niej także można budować lokalną dumę.

Kto może się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie nie trzeba mieszkać na popowickim osiedlu, ale dobrze jeśli kandydat na przewodnika-opowiadacza mieszka w okolicy. Warto znać przeszłość osiedla oraz zachodniego Wrocławia. – Nie idzie o ludzi z encyklopedyczną, usystematyzowaną wiedzą, ale o osoby, które pasjonują się historią – precyzuje Lech Moliński. – Dobrze także wiedzieć, jak się żyje na Popowicach.

Organizatorzy czekają na osoby, które z racji zawodu lub trybu życia dysponują wolnym czasem, np. studentów, emerytów, ale nie zamykają drzwi przed nikim. Liczą się także inne cechy: umiejętność opowiadania, zdolności organizacyjne, otwartość.

Kandydaci na przewodników-opowiadaczy wezmą udział w serii warsztatów. Będą mieli spotkanie z zawodowym przewodnikiem miejskim oraz historykiem sztuki. W planach są zajęcia dotyczące zdobywania informacji, te odbędą się w terenie. – Będzie można zobaczyć, że ciekawych rzeczy o okolicy można się dowiedzieć przy każdej okazji, choćby podczas przypadkowego spotkania przy trzepaku na podwórku – mówi Lech Moliński.

Uczestnicy warsztatów spotkają się także ze specjalistą od opowiadania.

Warsztaty odbywać się będą w PPM ZAJEZDNIA - Stowarzyszenie Tratwa przy ul. Legnickiej 65. Chętni powinni nadsyłać zgłoszenia na adres miastomovie@gmail.com (w tytule maila wpisując „Przewodnicy z okolicy”, telefoniczną (pod numerem 502 824 410) lub w PPM ZAJEZDNIA. Informacje o programie znajdują się także na funpage’u na Facebooku.

Organizatorzy na zgłoszenia kandydatów czekają do 4 marca.

Lech Moliński: - Zakładamy, że społeczni przewodnicy będą działali nieodpłatnie. Jeśli program się sprawdzi i format się przyjmie, to będziemy go rozszerzać na inne osiedla.

Zgłoś uwagę