Wrocławianie uczcili bohaterów z warszawskiego getta

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od czterech lat organizuje na terenie Polski i za granicą akcję społeczno-kulturalną "Żonkile" upamiętniającą pamięć o powstaniu i jej bohaterach.

  • Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, fot. jk

    Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, fot. jk

  • Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, fot. jk

    Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, fot. jk


Olbrzymi kwiat żonkila narysowali mali wrocławianie na chodniku przed pomnikiem poświęconym bohaterom warszawskiego getta. Kwiaty pod pomnikiem złożyli prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i przedstawiciele gminy wyznaniowej żydowskiej.

- Powstanie w getcie warszawskim było tragicznym wydarzeniem, ale tym piękniej, że o nim pamiętamy składając żonkile, które symbolizują nadzieję – powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, przed pomnikiem na skwerze w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej.

19 kwietnia 1943 roku w likwidowanym przez hitlerowców warszawskim getcie wybuchło powstanie. Przeciwko Niemcom stanęło około tysiąc słabo uzbrojonych żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej (jej ostatnim przywódcą był Marek Edelman) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Było to pierwszej zbrojne powstanie w okupowanej Europie, trwało do połowy maja. Teren getta Niemcy zrównali z ziemią.

Pod pomnik Bohaterów Getta obok prezydenta Wrocławia przyszli przedstawiciele społeczności żydowskiej, dzieci ze szkoły Szalom Alejchem, wrocławianie, w uroczystości uczestniczył także imam Ali Abi Issa.

- Chcieliśmy dzisiaj upamiętnić bohaterów getta. Chcemy także zwrócić uwagę, że w getcie walczyli Żydzi, ale byli to obywatele Polski. Niektórzy walczyli później w Powstaniu Warszawskim – mówi Agata Ganiebna ze szkoły Szalom Alejchem. – Przypominając o powstaniu w getcie, chcemy zwrócić uwagę na wielonarodowość Polski.

 

Zgłoś uwagę