Żniwa na Dolnym Śląsku na półmetku

Ceny skupu zbóż najniższe od lat


Chociaż aura sprzyja rolnikom, ci powodów do zadowolenia nie mają. Ceny skupu zbóż są najniższe od lat. Konsumenci raczej na tym też nie skorzystają.

W podwrocławskich gminach rzepak i jęczmień już zebrane, trwają żniwa pszenicy. Przed rokiem w sierpniu, w punkcie skupu w Kobierzycach, za tonę pszenicy konsumpcyjnej można było otrzymać 940 złotych, paszowej 910, za jęczmień płacono 740 złotych. Teraz stawki są dużo mniejsze, a ceny spadły nawet o 40 procent. Tona pszenicy konsumpcyjnej kosztuje 620, a paszowej 580 złotych.

 - Ceny mamy niższe, bo trafia do nas ziarno gorszej jakości -  mówi Maria Nowak, prezes Gminnej Spółdzielni w Kobierzycach. – Niższe plony to efekt  niekorzystnych wiosennych opadów deszczu. Średnio rolnicy zbierają 3,5 tony pszenicy z hektara.

Rolnicy alarmują – produkcja staje się nieopłacalna. Boją się, że nie będą mieli za co kupić nasiona czy środki ochrony roślin. Szczególnie poszkodowani czują się ci, którzy zasiali rzepak. W ubiegłym roku za toną mogli dostać 2,5 tysiąca – obecnie 1,4 tysiąca złotych.

- Import ze wschodu powoduje że ceny spadają, a nikt nie robi nic, by temu przeciwdziałać – mówi Artur Janecki, sołtys Budziszewa w gminie Kobierzyce.

Czy niskie ceny w skupach zbóż to doba informacja dla konsumentów? Niekoniecznie. Raczej nie należy się spodziewać obniżki cen pieczywa czy wyrobów cukierniczych.

- Dobre  żniwa to tańsza mąka – ale tylko teoretycznie – twierdzi Stanisław Kibało,  starszy cechu w Dolnośląskim Cechu Piekarzy i Cukierników we Wrocławiu. – W praktyce ceny zbóż kształtuje giełda. Moim zdaniem spadku cen pieczywa nie należy się spodziewać.

Powód? Zdaniem piekarzy udział mąki w kosztach chleba stanowi około 30 procent. Spadek ceny mąki o 10 groszy to za mało, by odczuli to klienci piekarni i sklepów spożywczych.  Obecnie cena kilograma mąki produkcyjnej luzem we Wrocławiu to około 1,10 zł; w maju kosztowała 1,22 zł.

- Mąka staniała, ale w górę poszły ceny paliwa i wywozu śmieci  – dodaje Kibało.

Przeciwko niskim cenom zbóż protestują rolnicy w całym kraju. Przedstawiciele związków zawodowych podejrzewają zmowę cenową firm skupiających pszenicę i żyto. W tej sprawie czekają na reakcję ministerstwa rolnictwa.

jrZgłoś uwagę