Znani wrocławianie polecają filmy. Nowe cykle w DCF i Horyzontach

Programerzy w obydwu wrocławskich kinach w jednym czasie wpadli na podobny pomysł, choć jako pierwsze ogłosiło go Dolnośląskie Centrum Filmowe. Idea jest genialna w swej prostocie. Poprosić znanych wrocławian, aby zaproponowali widzom swój ulubiony film i o nim potem porozmawiać. W DCF-ie już 25 lutego startuje „Energia Wrocławia”, a w Nowych Horyzontach od 16 marca „Moje filmy”.


Energia Wrocławia w DCF-ie

Pierwszym gościem cyklu będzie Konrad Imiela. Wybrał film „Człowiek, który spadł na ziemię” angielskiego reżysera Nicolasa Roega (twórcy m.in. „Nie oglądaj się teraz” i „Toru 84”). Obraz jest ciekawy nie tylko ze względu na scenariusz (opowieść o przybyszu z innej galaktyki, który przybywa na ziemię w poszukiwaniu wody, której zabrakło w jego rodzinnych stronach), ale przede wszystkim obecność Davida Bowie w głównej roli. Dla brytyjskiego wokalisty i kompozytora była to pierwsza z wielu późniejszych ról filmowych.

DCF: Cykl „Energia Wrocławia”. Konrad Imiela poleca film

DCF: Cykl „Energia Wrocławia”. Konrad Imiela poleca film

Termin 25 lutego 2019 19:00

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Bowie grał sporo, zwłaszcza w niskobudżetowych produkcjach i u ambitnych reżyserów, a fani doskonale pamiętają jego role w „Miasteczku Twin Peks: Ogniu krocz ze mną” Davida Lyncha, czy w „Zagadce nieśmiertelności” Tony'ego Scotta. Jedną z ostatnich kreacji Bowie stworzył w filmie „Prestiż” Christophera Nolana, gdzie zagrał słynnego inżyniera Nikolę Teslę.  

Obraz Nicolasa Roega wybrał jako swój ulubiony Konrad Imiela, aktor, reżyser, wokalista, dyrektor Wrocławskiego Teatru Capitol.

Moje filmy w Nowych Horyzontach

W arthousie pierwszym z gości nowego cyklu będzie ceniona pisarka Olga Tokarczuk, laureatka ubiegłorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera za „Biegunów”. Jej wybór padł na obraz „Na skróty” Roberta Altmana. 

Wielbiciele znają kino Altmana, bo niewielu reżyserów tak genialnie rozprawia się z amerykańskim mitem dobrobytu, a nawet Hollywoodu. Altman nie był nigdy ulubieńcem fabryki snów, ale w jego filmach ostrze satyry jest wycelowane precyzyjnie, a aktorzy prześcigali się, by u niego zagrać. W „Na skróty” śledzimy losy kilkunastu postaci, mieszkańców Los Angeles, których los ze sobą zetknie w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach.

Olga Tokarczuk po seansie opowie o swoich ulubionych filmach, są też znani kolejni goście cyklu. To prezydent Rafał Dutkiewicz, muzyk Lech Janerka i językoznawca profesor Jan Miodek.

Zgłoś uwagę