Prof. Alicja Chybicka rezygnuje z funkcji kierownika Przylądka Nadziei

Od 1 października prof. Alicja Chybicka nie będzie już pełniła funkcji kierownika Kliniki Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. Nowym szefem Przylądka Nadziei został jej wieloletni współpracowniki prof. Krzysztof Kałwak.

  • Prof. Alicja Chybicka, fot. USK

    Prof. Alicja Chybicka, fot. USK


Chybicka przez 46 lat pracowała w klinice onkologii dziecięcej, od 21 lat była jej szefową. – W tym czasie medycyna zrobiono olbrzymie postępy. Kiedy zaczynałam pracę, wyleczalność dzieci chorych na białaczkę była na poziomie 15 procent. Dzisiaj udaje nam się wyleczyć 85 procent chorych – mówiła lekarka w rozmowie z dziennikarką Radia Wrocław.

Onkolożka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wrocławianek. Angażuje się nie tylko w proces leczenia małych pacjentów. Wielkrotnie interwniowała u władz rządowych w sprawie refundacji leków, wsparcia diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi. Doprowadziła do budowy nowoczesnego szpitala Przylądka Nadziei – specjalistycznego ośrodka dla dzieci. Jako senator z Wrocławia pilotuje projekty związane z systemem ochrony zdrowia.

Deklaruje, że pacjentami i Przylądkiem nie żegna się difinitywnie. Nadal będzie się angażowała w opiekę i leczenie.

Prof. Chybicka zrezygnowała z kierowania kliniką ze względu na wiek, w maju skończyła 70 lat.

30 Kreatywnych Wrocławia: Krzysztof Kałwak

O fotel kierownika Przylądka Nadziei w konkursie ubiegali się dotychczasowi zastępcy prof. Chybickiej – prof. Bernadeta Kazanowska i prof. Krzysztof Kałwak. Komisja konkursowa wskazała tego drugiego, nomiację prof. Kałwaka podpisał już rektor Uniwersytetu Medycznego.

Prw/wZgłoś uwagę