Znakomite nastroje na giełdach

Na GPW pękła ważna bariera

Wizja choćby krótkoterminowego porozumienia w Stanach Zjednoczonych przekonała inwestorów do kupowania akcji giełdowych spółek, a WIG20 bez żadnych problemów sforsował linię 2.400 punktów - pisze Paweł Zawadzki dla Money.pl.

Indeks największych spółek notowanych na GPW zyskuje obecnie niespełna dwa procent. To oznacza, że znajduje się już niemal 30 punktów powyżej poziomu, którego bliskość w ostatnim czasie dość skutecznie studziła zapędy kupujących.

Wyraźnie w górę pną się również wskaźniki spółek średnich i małych, a także benchmarki najważniejszych giełd Starego Kontynentu. Brytyjski FTSE, niemiecki DAX i francuski CAC niemal zgodnie zyskuję aktualnie od procenta do około 1,5 procent.

Od rana coraz głośniej mówi się, że w USA pojawiła się opcja krótkoterminowego podwyższenia limitu długu, co pozwoliłoby amerykańskim politykom kupić nieco czasu na kontynuowanie negocjacji. Dziś wieczorem prezydent USA spotka się z reprezentantami Republikanów, zatem rynki ewidentnie grają pod korzystne dla nich rozstrzygnięcia.

Żadna ze spółek wchodzących w skład WIG20 nie traci na wartości. W miejscu stoją jedynie akcje Telekomunikacji Polskiej. Na uwagę zasługuje natomiast niemal 3-proc. wzrost kursu akcji PZU. Dziś na rynki napłynęła informacja, że rodzimy gigant walczy o przejęcie - wartej niemal 400 mln euro - największej chorwackiej spółki ubezpieczeniowej. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę