wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znaczki z nagrodami w Muzeum Poczty
Kliknij, aby powiększyć
Wystawa "Polskie znaczki na podium" materiały prasowe
Wystawa "Polskie znaczki na podium"

Niewielkich rozmiarów, ale wielkiej wartości, bo rozpalają wyobraźnię kolekcjonerów i zdobywają uznanie jurorów międzynarodowych konkursów. W ramach ekspozycji „Polskie znaczki na podium” w Muzeum Poczty i Telekomunikacji obejrzymy crème de la crème polskiej filatelistyki – prace, które od lat pięćdziesiątych XX wieku wygrywały najbardziej prestiżowe imprezy branżowe na świecie. Jest co podziwiać!

Reklama

Szermierze, koszykarki, jazda figurowa na lodzie, znane postaci, wydarzenia historyczne warte uwiecznienia, czy natura w roli głównej – to tematy, za sprawą których najczęściej wygrywaliśmy. Rekordzistą jest ceniony rysownik Janusz Towpik, którego seria „Drzewa” (uwiecznił m.in. klon zwyczajny, dąb szypułkowaty, czy sosnę pospolitą) w 1978 roku nie miała sobie równych. – Tylko raz w historii polskiej filatelistyki zdarzyło się, by ta sama seria znaczków dostała dwie ważne nagrody – w Paryżu i włoskim Asiago – zwraca uwagę Karolina Kandut z Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Co ciekawe, nagrodę – wazon z manufaktury Sèvres ufundował wówczas prezydent Francji Valéry Giscard-d’Estaing (porcelanowe cacko w kolorze kobaltowym ozdobione złotymi gałązkami roślinnymi obejrzymy w gablocie).   

Ale na światowych imprezach filatelistycznych byliśmy obecni nie tylko w latach 70. Nasza przygoda zaczęła się jeszcze w siermiężnym socjalizmie. W 1952 roku wygraliśmy Złoty medal Antonio Bernardi za serię trzech znaczków pod wspólnym szyldem „Święto lotnictwa”. Jednym z autorów projektu był wówczas 31-letni Czesław Słania, który zdążył już zabłysnął, a cztery lata później wyjechał na stałe do Szwecji i tam zrobił oszałamiającą karierę, jako jeden z najbardziej cenionych (także na świecie) stalorytników. Nie zapomniał o Polsce. Wykonał jeszcze m.in. misterny projekt znaczka z wizerunkiem Zamku Książ, a praca zajęła I miejsce na XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej w 1999 roku. Co ciekawe, był to 1001 projekt znaczka autorstwa Czesława Słani! Wybitny artysta zmarł w 2005 roku, ale jego pracę niejako kontynuuje inny polski stalorytownik – Piotr Naszarkowski. Na wystawie w Muzeum Poczty zobaczymy ryt (przedstawiający Marię Skłodowską-Curie przy pracy), który wykorzystany w projekcie graficznym Marzanny Dąbrowskiej wygrał dla Polski Grand Prix de l’Art Philatélique w 2011.

Obok stalorytów najczęściej stosowaną techniką drukowania znaczków pozostają rotograwiura i offset. Właśnie w rotograwiurze wydrukowano przepiękny znaczek w bloczku z okazji 75-lecia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu (emisja w 1996 roku). Odnajdziemy na nim górski pejzaż z dyliżansem pocztowym w roli głównej. Warto się dobrze przyjrzeć znaczkowi – wygrał III nagrodę Komitetu Organizacyjnego Światowej Wystawy Filatelistycznej. Akcent wrocławski cieszy szczególnie.

Wśród najnowszych wyróżnień na wystawie znajdziemy znaczek nagrodzony w ubiegłym roku, co oznacza, że wciąż jesteśmy widoczni w świecie. Choćby za sprawą kilkucentymetrowych dzieł.  

Wystawę "Polskie znaczki na podium" będzie można oglądać do 30 czerwca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Krasińskiego 1).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl