Zmieniają się stawki opłat na cmentarzach komunalnych [CENNIK]

Od 8 lutego na wrocławskich cmentarzach komunalnych będą obowiązywały nowe ceny. Ostatnia zmiana stawek za miejsce pod grób miała miejsce we Wrocławiu w styczniu 2017. Od tamtej pory znacznie zwiększyły się koszty cen usług, koszty pracownicze oraz wzrosła inflacja.

  • zdjęcie ilustracyjne


Od dnia 8 lutego ulega zmianie cennik obowiązujący na cmentarzach komunalnych (Osobowicki, Grabiszyński, Pawłowice, Jerzmanowo, Leśnica i Psie Pole).  

Przykładowe podstawowe stawki:

  • za miejsce pod grób pojedynczy 1000 zł
  • za miejsce pod grób rodzinny 1900 zł
  • za miejsce pod grób dziecięcy 600 zł

W nowych cenach uwzględniono dotychczasową opłatę administracyjno-terenową. 

Pełny cennik [PDF] 

Istotną zmianą, która wejdzie w życie od 8 lutego będzie możliwość prolongaty (przedłużenia zachowania grobu) tylko na 20 lat. Te zmiany narzucają obowiązujące przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. O 10-20% wzrosną również opłaty za korzystanie z mienia komunalnego pobierane na cmentarzach od zakładów pogrzebowych świadczących na nich usługi.

Rosną koszty utrzymania 

– Ostatnie zmiany w cenniku wprowadzono w styczniu 2017 r. Od tego czasu wzrosła inflacja, podrożały koszty usług oraz koszty pracownicze – podkreśla Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. 

Od 2017 roku płaca minimalna wzrosła z 2000 do 2600 zł obecnie, co przekłada się również na koszty utrzymania cmentarzy. Wszelkie prace związane z utrzymaniem nekropolii wykonują podmioty zewnętrzne, których ceny także ulegają zmianie, ponieważ muszą uwzględnić wzrosty kosztów wynagrodzeń. Dotyczy to szczególnie firm funkcjonujących w ochronie, pracach pielęgnacyjno-porządkowych, czy zajmujących się utrzymaniem starego drzewostanu.

Znaczący wpływ na koszty mają również rosnące ceny wywozu odpadów oraz ceny energii.Zgłoś uwagę