wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe nazwy ulic, stare dokumenty

Latem tego roku, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, cztery ulice we Wrocławiu zmieniły nazwy. Jednak nikt, kto tam mieszka nie musi się obawiać o ważność swoich dokumentów.

Reklama

Od kilku tygodni adres mieszkańców ulicy gen. Zygmunta Berlinga zmienił się na ul. Heleny Motykówny, a tych, którzy dotychczas mieszkali na Armii Ludowej na ul. Danuty Siedzikówny. Z kolei ul. Kujbyszewska stała się ul. Brzuchowicką, a ul. 9 maja to teraz ul. 8 maja. Wszystko to za sprawą ustawy dekomunizacyjnej, przyjętej przez Sejm w kwietniu 2016 roku, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym, nie były upamiętniane m.in. przez nazwy ulic czy placów. Oznacza to, że wszystkie samorządy, w tym również wrocławski, musiały zmienić takie nazwy do 1 września 2017 roku.

Nowe ulice – stare dokumenty

Ulice zmieniły nazwy, ale mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów.

– Mieszkańcy ulic, które zmieniły swoje nazwy w związku z ustawą dekomunizacyjną, nie muszą wymieniać żadnych dokumentów – mówi Karolina Więcek z Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Gwarantuje im to artykuł piąty, który mówi, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową – są one nadal ważne.

Oznacza to, że nie trzeba wymieniać dokumentów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę – będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności.

Zmiana nazwy ulicy nie będzie też powodować problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Bez opłat 

Co więcej, nie ma opłat za zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych. Jest to możliwe, ponieważ zgodnie z ustawą „pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat”.

Tablice na domach

Koszty, które muszą ponieść mieszkańcy ulic o zmienionych właśnie nazwach, dotyczą wymiany tablic na ich domach. Ten obowiązek należy do właścicieli nieruchomości.

Wszystkie tabliczki informujące o nazwach ulic zostały właśnie zmienione przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl