wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W poniedziałek pożegnanie Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz, wybitny poeta i dramaturg zmarł w czwartek, 24 kwietnia, we Wrocławiu. W październiku skończyłby 93 lata.

W poniedziałek, 28 kwietnia, w kaplicy cmentarnej przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu w godzinach od 9.00 do 11.00 odbędzie się pożegnanie Tadeusza Różewicza.O godz. 10.00 zostanie tam także odprawiona msza żałobna.

O uroczystościach można przeczytać TUTAJW Starym Ratuszu przez kilka dni wyłożona była księga kondolencyjna.

W czwartek, 27 kwietnia, flagi przed wrocławskim ratuszem opuszczono do połowy masztu.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Gdy wybuchła wojna, 18-letni Różewicz wstąpił do Armii Krajowej (miał pseudonim "Satyr"), ponad rok walczył w partyzantce na terenie powiatów radomszczańskiego, opoczyńskiego i częstochowskiego. Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poeta mieszkał we Wrocławiu

W 1947 r. został opublikowany tom "Niepokój", uważany za poetycki debiut Różewicza, a w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego książek wydanych w kraju  przekroczył milion egzemplarzy. Za granicą ukazało się, w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata, około 60 wyborów jego liryki. Tadeusza Różewicza wymieniano jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

Od 1968 roku artysta mieszkał we Wrocławiu, gdzie publikował głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu". W latach 90. ogłosił dramat "Kartoteka rozrzucona", dwa nowe zbiory wierszy "Płaskorzeźba" i "Recycling. zawsze fragment", "Historię pięciu wierszy", "Nożyk profesora", "Matka odchodzi", "szara strefa" i "Wyjście". W roku 1994 został Honorowym Obywatelem Wrocławia.

Pierwszy laureat Silesiusa

W 2008 toku Tadeusz Różewicz został pierwszym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W roku poprzedzającym nagrodę wydał we wrocławskim Biurze Literackim zbiór wierszy "nauka chodzenia". Dwujęzyczny, polsko-niemiecki tom jest owocem współpracy z grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem. To autorski wybór 18 wierszy. Są wśród nich wiersze znane jak "szara strefa", "Tempus fugit (opowiadanie)", "opowieść o starych kobietach" czy tytułowa "nauka chodzenia". Rysunki Geta - geometryczne czarno-białe i popielate bryły - kojarzą się z poezją Różewicza: oszczędną w formie, bogatą w znaczenia.

- To była szybka decyzja – uzasadniał wówczas werdykt jury prof. Jacek Łukasiewicz. - To najwybitniejszy polski poeta, a jego twórczość wywarła i ciągle wywiera wielki wpływ na współczesną poezję.

Tadeusza Różewicza wspominają wrocławianie - jego znajomi i współpracownicy

Światu dał swoją poezję, a mnie przyjaźń. Dutkiewicz o Różewiczu

Poeta bez Nobla

Wiele razy jego nazwisko było wymieniane przed ogłoszeniem kolejnego laureata literackiej Nagrody Nobla. Na giełdzie nazwisk stało wysoko, ale szwedzcy akademicy nic sobie z tego nie robili. Krytycy literaccy mówili, że Różewicz miał pecha, bo pisał w tym samym czasie co inni wybitni poeci Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Trzy lata temu pojawiła się strona w internecie  i profil na Facebooku, gdzie można było poprzeć pomysł przyznania Nagrody Nobla wybitnemu polskiemu poecie i dramaturgowi Tadeuszowi Różewiczowi. Akcję z okazji 90. urodzin poety uruchomił dr Przemysław Dakowicz z Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Opublikował list otwarty w sprawie przyznania Nagrody Nobla Tadeuszowi Różewiczowi. Piszał: „Polskie kręgi opiniotwórcze powinny dołożyć wszelkich starań, by po raz kolejny, tym razem skuteczniej niż w minionych dekadach, uświadomić Komitetowi Noblowskiemu znaczenie i rangę Różewiczowskiego dzieła”. - Zasady przyznawania Nagrody Nobla są jasne i moim zdanie bardzo zobiektywizowane. Kandydatów nominuje 18 szwedzkich akademików, a nad ostatecznym wyborem pracuje Komitet Noblowski. Decyduje suma ich gustów i przekonań literackich  – tłumaczył wówczas prof. Stanisław Bereś z Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. –  Nie możemy obrażać się na szwedzkich akademików za ich wybory. W ten sposób okazujemy tylko nasze kompleksy i polską megalomanię. Nie wszyscy świetni polscy pisarze muszą być Noblistami.

Poeta po końcu świata - z Tadeuszem Różewiczem rozmawiają Joanna Kiernicka i prof. Stanisław Bereś

Poeta, dramaturg, pesymista, nihilista, ironista, prowokator. O Tadeuszu Różewiczu pisze Piotr Kępiński

Czas na mnie - Tadeusz Różewicz pisał o śmierci

Tadeusz Różewicz

***

Czas na mnie

czas nagli

co ze sobą zabrać

na tamten brzeg

nic

więc to już

wszystko

mamo

tak synku

to już wszystko

a więc to tylko tyle

tylko tyle

więc to jest całe życie

tak całe życie

Wiersz dedykowany Konstantemu Puzynie

 

Wrota śmierci

Pamięci Henryka Bereski

kiedy zaczynałem pisać ten wiersz

jeszcze \"wszyscy\" żyli

potem zaczęli odchodzić

najtrudniejsze zadanie w życiu

przejść przez wrota śmierci

bez pomocy (boga) Anioła

wierzący przechodzi

przez wrota śmierci

z zamkniętymi oczami

z uśmiechem na ustach

ja

jeszcze idę

mam za sobą drogę

która wydłuża się

z godziny na godzinę

z dnia na dzień

przed sobą mam drogę

coraz krótszą

Wrota śmierci \"Cały dowcip\"

polega na tym że tych wrót nie ma

są szeroko otwarte dla wszystkich

ale są tak ciasne

że człowiek przeciska się

przez nie w pocie czoła

w krwawym trudzie

skamląc i piszcząc

szczęśliwi przechodzą

wrota śmierci we śnie

2005

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl