Zmarł Stanisław Maksymowicz, legendarny wrocławski pilot

1 kwietnia w wieku 88 lat zmarł dr Stanisław Maksymowicz – legendarny wrocławski pilot, wykładowca, twórca i kierownik Zakładu Sportów Lotniczych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

  • Stanisław Maksymowicz

    fot. z archiwum prywatnego Stanisława Maksymowicza


Stanisław Maksymowicz urodził się 7 czerwca 1933 roku. Był instruktorem i wychowawcą kilku pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego, pilotów, skoczków, instruktorów oraz trenerów sportów lotniczych. Stworzył unikatowy na skalę światową Samodzielny Zakład Sportów Lotniczych przy AWF we Wrocławiu. Na samolotach spędził w powietrzu ponad 5000 godzin, wykonał 786 skoków spadochronowych.

Jest bohaterem jednej z barwniejszych wrocławskich legend – przelotu pod Mostem Grunwaldzkim. O historii tej opowiada opublikowany na początku XXI wieku reportaż Wandy Dybalskiej „Lot pod Grunwaldem”.

„Wiem, że było tak: nadleciał od strony Politechniki Wrocławskiej i elektrowni. Mały, zgrabny samolocik sfrunął z góry nad rzekę i przytulił się do Odry. Sunął nisko, tuż nad lustrem wody, celując w środek Grunwalda. Na mgnienie oka zniknął pod stalową konstrukcją. Przypadkowi przechodnie wstrzymali oddech z podziwu lub przerażenia. Ale pilot już był po drugiej stronie mostu, już wzbijał się wysoko w powietrze” – pisała wówczas dziennikarka Gazety Wyborczej.

Stanisław Maksymowicz był jednym z najlepszych polskich akrobatów lotniczych (przez 15 lat w kadrze narodowej) oraz jednym z pionierów lotniarstwa w Polsce.Zgłoś uwagę