Zmarł Henryk Chmielewski – „Papcio Chmiel”

W nocy z 21 na 22 stycznia zmarł Henryk Andrzej Chmielewski- autor „Tytusa, Romka i A’Tomka”, legenda polskiego komiksu. Miał 97 lat.

  • źródło: Centrum Historii Zajezdnia www.zajezdnia.org


Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku (ps. „Jupiter”). Po wojnie pracował jako kreślarz i rysownik. Jest autorem serii komiksów „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).

Sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, na której wychowały się pokolenia Polaków. Seria doczekała się ponad 30 ksiąg, wydanych w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Ostatnia z nich, zatytułowana "Tytus, Romek i A'Tomek na jedwabnym szlaku" ukazała się dwa lata temu.

Papcio Chmiel wsparł także symbolicznie starania Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Przysłał wówczas do miasta własnoręczny rysunek Tytusa, a maskotka sympatycznego szympansa stała się jednym z ambasadorów ESK (zobacz: TYTUS we Wrocławiu). W 2018 roku w Centrum Historii Zajezdnia otwarto wystawę „Świat Tytusa, Romka i A'Tomka”.Zgłoś uwagę