wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Rozmowy i recenzje
  4. „Złoty pociąg”: kryminał z wrocławskimi wątkami

„Komisja morderstw” to najnowszy serial kryminalny TVP, którego akcja rozgrywa się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Bohaterowie, policjanci z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych, rozwiązują zagadki z przeszłości Wrocławia i Dolnego Śląska. Dwanaście odcinków wyemitowała TVP 2, a w księgarniach właśnie kryminał „Złoty pociąg” scenarzysty serialu Krzysztofa Kopki, który jest kontynuacją filmowej wersji.

Reklama

Policjanci od spraw niewyjaśnionych

W serialu śledzimy sprawy z Breslau, powojenne losy żołnierzy Niezłomnych, czy działającej we Wrocławiu sekty (filmowcy kręcili w znanych miejskich lokalizacjach, m.in. w Dzielncy Czterech Wyznań, czy na Cmentarzu Osobowickim), ale też policjanci przemierzają Dolny Śląsk – zdjęcia powstawały m.in. na zamkach w Kliczkowie, Książu, w Hucie Szkła Julia, czy na Stawach Milickich. Scenariusz Krzysztof Kopka, pisarz i dramaturg znany ze współpracy m.in. z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy, autor skryptu do „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, napisał niejako przy okazji, bo od lat interesują go przypadki ciekawych spraw kryminalnych, jakie były prowadzone na Dolnym Śląsku.

Złoty pociąg i morderstwo ubeka

W książce „Złoty pociąg” przekonamy się, jakie są dalsze losy bohaterów, których poznaliśmy w serialu „Komisja morderstw” – inspektor Alicji Grześkowiak, szefowej Wydziału Spraw Niewyjaśnionych, młodszego inspektora Macieja Stasińskiego i aspiranta Dominika Herza. Wszyscy pracują w słynnym gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy Podwalu, choć sprawy rozwiązują nie tylko miejscowe, ale i regionalne. Tym razem mniejsze problemy stwarzają kibice Śląska Wrocław, a zdecydowanie poważniejsze poszukiwacze złotego pociągu, którzy nie przebierają w środkach, by odnaleźć skarb kryty gdzieś przez hitlerowców. Okazuje się, że zabity właśnie starszy mężczyzna zatrudniony jako palacz w kotłowni ośrodka dla uchodźców, a niegdyś funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa, także tropił złoty pociąg. Przed laty i na polecenie samego Czesława Kiszczaka. Ekipa Wydziału Spraw Niewyjaśnionych będzie musiała dotrzeć do sprawcy zbrodni. Równolegle autor przenosi nas w czasie do 1945 i 1946 roku na Dolnym Śląsku, bo w powojennej rzeczywistości ziem odzyskanych złoty pociąg budził nie mniejszą sensację, a świadkowie jeszcze sporo widzieli i pamiętali.

Wrocławskie i dolnośląskie plenery

Akcja książki, podobnie jak serialu, rozgrywa się w dużej mierze we Wrocławiu. Rozpoznamy zarówno wspomnianą siedzibę policji, jak i Muzeum Narodowe, galeriowce przy Powstańców Śląskich, szeregowce na osiedlu kiełczowskim, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy Kamieńskiego, Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy Borowskiej, siedzibę Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego na Uniwersyteckiej 22/26. Na Dolnym Śląsku bohaterów spotykamy w Sulistrowiczkach, Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Szklarskiej Porębie, wałbrzyskiej kamienicy na pl. Teatralnym, czy na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl