wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mirabelki, jabłka i orzechy za darmo. Zobacz, gdzie rosną dzikie drzewa owocowe we Wrocławiu [MAPA]
Dzikie drzewa owocowe We Wrocławiu www.wroclaw.pl
Dzikie drzewa owocowe We Wrocławiu

Jabłonie na Biskupinie, mirabelki od Stabłowic po Ołbin, jadalne kasztany w parku Szczytnickim i na Brochowie, a morwy na Krzykach – drzewa owocowe, z których swobodnie można korzystać, rosną w całym Wrocławiu. Sprawdź na mapie, w której części Wrocławia znajdziesz dorodne i zdrowe owoce.

Reklama

- Owoce z dziko rosnących drzew pod względem odżywczym niczym się nie różnią od tych z regularnych upraw – mówi dr Marta Czaplicka z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Nawet jeśli drzewo rośnie przy ruchliwej drodze, to owocom to nie szkodzi, bo metale ciężkie się w nich nie gromadzą. Wystarczy takie śliwki lub jabłka porostu dobrze umyć i już są gotowe do zjedzenia.

Przetwory ze śliwek, nalewki z derenia i pigwy

Najwięcej ogólnie dostępnych drzew owocowych znajduje się na terenach dawnych ogrodów działkowych oraz sadów, jeszcze z czasów Breslau. Np. przy Starej Odrze w rejonie ulicy Bujwida rosną mirabelki, jabłonie, orzechy. Jabłek i czereśni nazbieramy także przy jazie opatowickim. Sporo drzew owocowych ocalało na Kowalach, które dawniej zajmowały ogródki działkowe.

Dawnych odmian owoców warto poszukać w dawnych dzielnicach willowych, w podwórkach. Przy takich domach nadal jest sporo winorośli.
Dr Marta Czaplicka

Drzewa morwy (różnych odmian), orzecha włoskiego (oraz perskiego) oraz derenia rozsiane są całym mieście.

Oryginalne owoce znajdziemy w parkach. - Na przykład, w parku Szczytnickim rosną pigwowce - podpowiada wykładowczyni Uniwersytetu Przyrodniczego.

Nazbierać tam można także jadalnych kasztanów, natomiast w parku na Brochowie wypełnimy koszyki śliwkami i jabłkami.

Mapa „Falling Fruit”: Dodaj swoje drzewa ze swojej okolicy

Wrocławscy miłośników zdrowej żywności doradzają, gdzie można trafić na smaczne owoce. Do ich promocji używają przede wszystkim mediów społecznościowych, jednym z takich serwisów jest Jadalne Miasto Wrocław.

Tam też znaleźć można serwis z mapą z zaznaczonymi miejscówkami, w których rosną dzikie drzewa owocowe. Na mapie: https://fallingfruit.org, Wrocław wcale nie jest białą plamą. Znajduje się tam kilkadziesiąt wrocławskich adresów, w które warto się wybrać po owoce. W dodatku, można uzupełnić mapę o kolejne miejscówki.

Zrywanie owoców z ogólnie dostępnych drzew nie jest zakazane, nie grozi za to żadna kara, ani mandat.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl