wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Kompleksowe Badania Ruchu we Wrocławiu i okolicach - KBR 2018

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kompleksowe Badania Ruchu to bardzo ważny dla miasta projekt. Pierwsze badania tego typu we Wrocławiu odbyły się w 7 lat temu, na przełomie 2010 i 2011 roku.

Reklama

Głównym celem Kompleksowych Badań Ruchu jest zebranie informacji o tym jak podróżują mieszkańcy Wrocławia i okolic. Projekt ten składa się przede wszystkim z ankietowania w gospodarstwach domowych oraz pomiarów pojazdów i podróżnych na drogach i w pojazdach komunikacji zbiorowej. Badania rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca czerwca 2018 r., a wyniki opracowane i udostępnione zostaną jesienią.

Dowiemy się dzięki nim Ile razy, skąd-dokąd, w jakim celu i jakim środkiem transportu podróżują wrocławianie, co im się podoba, a co denerwuje w komunikacji zbiorowej albo ile podróży wykonują dziennie?

Kompleksowe Badania Ruchu (KBR) służą zebraniu informacji o podróżach po Wrocławiu i okolicach. Tegoroczny projekt nie skupia się jednak tylko na stolicy Dolnego Śląska, ale bada także zachowania transportowe mieszkańców gmin sąsiednich. Dzięki analizie większego obszaru możliwe będzie zaobserwowanie nie tylko przemieszczeń po mieście, ale również codziennych podróży wrocławian i ich sąsiadów, które przekraczają granice administracyjne swoich gmin.

Ankieterzy na ulicach

Głównym elementem badań są ankiety w gospodarstwach domowych i Internecie, ale ankieterów spotkamy również na stacjach i dworcach, w centrach handlowych, uczelniach i innych miejscach publicznych. Mieszkańcy Wrocławia i gmin sąsiednich będą pytani o to skąd-dokąd, w jakim celu i jak podróżują. Dodatkowo ankieterzy zapytają mieszkańców o ich dotychczasowe doświadczenia w poruszaniu się po mieście różnymi środkami transportu oraz o opinię na temat wybranych propozycji rozwoju transportu we Wrocławiu i okolicach.

Dodatkowym źródłem danych o podróżach będzie aplikacja mobilna, która za zgodą jej użytkownika będzie monitorować jego codzienne podróże. Za udział w ankiecie lub skorzystanie z aplikacji mobilnej przewidziana jest nagroda!

Kolejnym elementem badań są automatyczne pomiary liczby samochodów na drogach oraz liczby pieszych i rowerzystów w wytypowanych miejscach. Na przystankach i stacjach oraz w tramwajach, autobusach i pociągach spotkamy osoby liczące pasażerów komunikacji zbiorowej. Elementem nowym w stosunku do poprzedniej edycji jest analiza przemieszczeń kart SIM. Będą to jednak tylko dane liczbowe, w pełni anonimowe, bez informacji o tym, kim są ich posiadacze. Dane te pomogą odpowiedzieć na pytania, z jakich gmin i ile osób codziennie odwiedza Wrocław.

Więcej informacji oraz materiały promocyjne do pobrania znajdują się na oficjalnej stronie badania:

https://wroclaw-kbr2018.pl/

https://www.wroclaw.pl/portal/kompleksowe-badanie-ruchu-we-wroclawiu-i-aglomeracji

http://bip.um.wroc.pl/artykul/565/19091/kompleksowe-badania-ruchu-wroclaw-2010-2011

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl