wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi
Flaga Ziemi (stworzona przez Johna McConnela) jest nieoficjalna, ponieważ Ziemia nie ma oficjalnego organu zarządzającego. Na fladze jest umieszczone zdjęcie z NASA. Pierwotnie co prawda była chroniona prawem autorskim, jednak amerykański sąd orzekł jego nieważność. Teraz zdjęcie należy do domeny publicznej
Flaga Ziemi (stworzona przez Johna McConnela) jest nieoficjalna, ponieważ Ziemia nie ma oficjalnego organu zarządzającego. Na fladze jest umieszczone zdjęcie z NASA. Pierwotnie co prawda była chroniona prawem autorskim, jednak amerykański sąd orzekł jego nieważność. Teraz zdjęcie należy do domeny publicznej

Hasłem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi jest „Działanie na rzecz ochrony klimatu". Inicjatywy ekologiczne z tym związane będą więc skupione przede wszystkim na kwestiach, związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. Ale nieoczekiwane inne wyzwanie teraz zaprząta uwagę całego świata – pandemia COVID-19. Tymczasem zaczynamy dziś wyraźnie odczuwać skutki suszy...

Reklama

Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono pół wieku temu, 22 kwietnia 1970 r. w USA, pod postacią masowych protestów, nawołujących do ochrony klimatu. Wzięło w nich udział ponad 20 milnionów amerykańskich obywateli.

Również w 1970 r. powołana została Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska i powstało wiele aktów prawnych, mających chronić zagrożone gatunki flory i fauny.

Po raz 30. w Polsce

Do Polski idea Dnia Ziemi trafiła dopiero w 1990 r.

W bieżącym roku, z oczywistych względów, czyli epidemiii koronawrusa, wydarzenia i akcje w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi zostały przeniesione do internetu. W Polsce ich organizacji podjęło się Ministerstwo Klimatu, w postaci warsztatów online, przygotowanych wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bankiem Ochrony Środowiska i MEN.

Wrocławskie dzieci, a wierzymy, że i dorośli, będą mogli ideę czystej planety i ekologii sobie utrwalić, m.in. dołączając do widzów online spektaklu, przygotowanego przez Wrocławski Teatr Lalek pt. „Ziemianie”. Gorąco zachęcamy do pozostania w domach i wzięcia udziału w tym wydarzeniu. 

Spektakl online: Ziemianie – Teatr Lalek

Spektakl online: Ziemianie – Teatr Lalek

Spektakl
Termin 26 kwietnia 2020 15:00

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

ZOBACZ

Zobacz, jak działa świat, i przyłącz się

Na stronie earthday.org można zobaczyć, jak w różnych częściach świata obchodzony jest Dzień Ziemi, w tym zarejestrować właśne wydarzenie z tym związane, oraz znaleźć listę działań na rzecz ochrony klimatu i powstrzymania kryzysu, w którym niestety już się znaleźliśmy.

Od 22 do 24 kwietnia w internecie pojawią się globalne rozmowy, wezwaniami do działania, występy artystyczne, wykłady wideo itp.

Co godzina pojawia się także nowe wezwanie do działania, by chronic naszą planetę.ork wypełni cyfrowy krajobraz globalnymi rozmowami, wezwaniami do działania, występami, wykładami wideo i nie tylko.

Każdy może przyłączyć się ze swoimi pomysłami, opiniami, propozycjami konkretnych działań, a także podjąć współpracę przy konkretnych projektach. „Bez względu na to, gdzie jesteś, możesz coś zmienić” – brzmi zachęta do działania na.

Można także śledzić i dołączyć na Facebooku – na stronie wydarzenia Earth Day Live 2020.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl