wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zgłoś się na bezpłatne badania pod kątem tętniaka aorty brzusznej

Tętniaki aorty brzusznej występują nawet u 10 procent populacji, a ich pęknięcie najczęściej kończy się śmiercią. Grupa podwyższonego ryzyka to mężczyźni w wieku powyżej 65 lat, palący i z nadciśnieniem tętniczym.

Reklama

- Tętniak aorty brzusznej pojawia się i rośnie nie dając żadnych objawów. Jednak jego pęknięcie bardzo często kończy się śmiercią, dlatego jest tak poważnym zagrożeniem – podkreśla prof. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Tętniak to patologiczne poszerzenie tętnicy pod wpływem ciśnienia krwi na odcinku kilku-kilkunastu centymetrów. Specjaliści za niepokojące i wymagające kontroli uważają zmiany o średnicy trzech centymetrów. - Tętniaki powyżej 5,5 centymetra kwalifikują się już do operacji - wyjaśnia wrocławski chirurg. - Klasyczne operacje usunięcia tętniaka to zabiegi o najwyższym stopniu ryzyka, ponieważ wymagają otwarcia jamy brzusznej na dużym odcinku. Podczas zabiegu w miejsce chorego odcinka tętnicy wstawia się sztuczne naczynie.

Od kilku nastu lat stosowana jest także metoda małoinwazyjna, można ją stosować u 85 procent pacjentów. W tym rozwiązaniu w miejscu, w którym tętnica jest poszerzona, wszczepia się stent. Ta metoda pozwala pacjentowi znacznie szybciej dojść do siebie. Jest jednak aż pięć razy droższa niż klasyczna forma operowania i wyceniana na ok. 50 tys. zł.

W klinice przy ul. Braniborskiej obiema metodami wykonuje się ok. 250 zabiegów rocznie.

Mężczyzna, palący, 65 i starszy

Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zachęcają do udziału w badaniach profilaktycznych, których celem jest wykrycie (lub wykluczenie) tętniaków aorty brzusznej.

Prof. Dariusz Janczak: - Badania przesiewowe pozwalają wykryć zmiany we wczesnym stadium. Kto powinien zgłosić się na nie zgłosić? W grupie podwyższonego ryzyka są mężczyźni po 65 roku życia. 90 procent tętniaków występuje u osób palących. Ich powstawaniu sprzyja także nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, choroba wieńcowa oraz nadwaga. Prawdopodobieństwo występowania tętniaków jest większe także u osób, które miały takie przypadki w rodzinie, czyli czynniki genetyczne.

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej trwa ok. 30 minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli w jego wyniku pojawią się niepokojące dane, pacjent zostanie wysłany na bardziej precyzyjne badania tomograficzne.

Pacjent nie płaci za badania. Program, w którego ramach jest realizowany, potrwa do 2020 roku.

Aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować telefonicznie:

- w Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK, tel. 71 733 20 03;

- za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii, telefon: 22 417 13 25.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl