Zespół Muzyki Dawnej z Wrocławia ma 30 lat

Formacja Collegio di Musica Sacra została założona przez Andrzeja Kosendiaka w czasach, kiedy dostęp do wykonawstwa muzyki dawnej na instrumentach z epoki (lub kopiach) i w myśl traktatów sprzed wieków, był znacznie trudniejszy niż dzisiaj. Jubileuszowy koncert zespołu w piątek o 19.00 w Ratuszu.

  • andrzej kosendiak

    Andrzej Kosendiak, nie tylko dyrektor NFM, przede wszystkim muzyk, dyrygent, założyciel Collegio di Musica Sacra/fot. Tomasz Walków


Muzyka dawna we Wrocławiu

30. rocznica powstania wrocławskiego zespołu jest, z pewnością, sporym wydarzeniem. Niewiele formacji muzyki dawnej istnieje i koncertuje przez lata (a jeszcze mniej w niemal niezmienionym składzie). W trakcie istnienia Collegio di Musica Sacra dokonała się także znacząca rewolucja w świecie muzycznym. W latach 80. Do Polski przyjeżdżali nieliczni wykonawcy z zagranicy, przeszkadzała blokada granic, problematyczna sytuacja polityczna i ekonomiczna, choć na Wratislavii Cantans pojawiały się gwiazdy (m.in. słynny John Eliot Gardiner, który wspominał po latach nieco ponure miasto i komunistyczny ustrój). Dekadę później, w latach 90. zainteresowanie wykonawstwem muzyki dawnej z uwzględnieniem m.in. badań prowadzonych nad technikami było już znacznie większe, a u progu drugiego tysiąclecia muzyka dawna na dobre zagościła nie tylko w programach festiwalowych, ale i w repertuarze miesięcznym. Dziś natomiast trudno wyobrazić sobie sezon bez wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Bacha, Händla.

Skarby z biblioteki na Piasku

Collegio di Musica Sacra przetrwało czasy najtrudniejsze m.in. dzięki wyjątkowemu repertuarowi. Muzyce czerpanej ze znakomitych zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie ostały się oryginalne zapisy i wiele dzieł, po które sięga dziś też sporo innych zespołów muzyki dawnej. Wydana w 1999 roku płyta „Musica da chiesa” była pokłosiem poszukiwań ciekawego programu. Dziś kolekcją interesuje się sam Giovanni Antonini, dyrygent, współzałożyciel formacji Il Giardino Armonico oraz dyrektor artystyczny Wratislavii Cantans. Ale to Andrzej Kosendiak zakładając Collegio di Musica Sacra przecierał szlaki. Choć dziś zespół występuje rzadziej (szef NFM prowadzi także inne zespoły) warto wspomnieć, że mamy do czynienia ze zjawiskiem nie tylko muzycznym, ale i społecznym, bo trudno inaczej nazwać przywracanie do życia zapomnianego repertuaru, jaki kryje się w murach biblioteki na Piasku.

Podczas wieczoru w Ratuszu wykonane zostaną dwa duże utwory – Membra Jesu Nostri, cykl siedmiu kantat Dietricha Buxtehudego oraz Te Deum Marca-Antoine’a Charpentiera.

Jubileusz 30-lecia zespołu Collegio di Musica Sacra

Jubileusz 30-lecia zespołu Collegio di Musica Sacra

Koncert / Klasyczna
Termin 27 listopada 2015 19:00

Miejsce Sala Wielka Stary Ratusz

Zobacz
Zgłoś uwagę