wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:27

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Zeruya Shalev na festiwalu Bruno Schulza

Izraelska autorka będzie gościem specjalnym Bruno Schulz Festiwal. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska, a z języka hebrajskim będzie je tłumaczył Michał Sobelman. Początek o 14.00 w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

Reklama

Pierwszą wydaną w Polsce książką Zeruyi Shalev było „Życie miłosne”, historia toksycznego związku Ja’ary, młodej mężatki i sporo od niej starszego Ariego, historia opisana w stylu biblijnym, językiem dosadnym, krwistym, a jednocześnie wyjątkowo sensualnym, który sprawił, że prozy izraelskiej autorki nie można pomylić z żadną inną. Poza wspomnianym „Życiem miłosnym” ukazały się u nas także inne powieści Shalev – „Mąż i żona”, „Po rozstaniu” oraz „Co nam zostało” – wszystkie nakładem warszawskiego W.A.B. (obecnie Grupa Wydawnicza Foksal).  

Nie tylko powieści Shalev są wyjątkowo ciekawe, frapujące jest także jej życie. Urodzona w kibucu w Kinneret (na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego), wykształcona biblistka, żona i matka dwojga dzieci, ofiara konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W 2004 roku kiedy odprowadzała syna do szkoły nieopodal wybucha bomba. Ranna w nogi pisarka przez pół roku się rehabilitowała, więcej czasu zajął jej powrót do psychicznej równowagi i uciszenie strachu (przez długi czas bała się jeździć autbusem). Pomogło pisanie książki „Co nam zostało”. Potem jeszcze doszła aktywność w organizacji Machsom Watch (nazwa od hebrajskiego słowa „machsom” oznaczającego punkt kontrolny), której członkowie zajmują się monitorowaniem tzw. checkpointów dzielących Izrael od Autonomii Palestyńskiej. „Pomagają, zapobiegają, przeciwdziałają” – pisze Paweł Smoleński w swojej książce „Oczy zasypane piaskiem”.

O wątki z powieści, ale i działalność w Machsom Watch będzie można posłuchać i o nią zapytać podczas spotkania w Ossolineum.

Współorganizatorem spotkania z Zeruyą Shalev są Dolnośląskie Dyskusyjne Kluby Książki przy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl