Zdzisław Nitka w Muzeum Narodowym

Plejada artystów współczesnych


Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Plejada artystów współczesnych" będzie wrocławski malarz Zdzisław Nitka. Jego twórczość i samego artystę będzie można poznać w sobotę 26 kwietnia o godz. 15.

Celem cyklu jest prezentacja twórczości polskich artystów, których prace wystawiane są na muzealnym poddaszu (ekspozycja stała „Polska sztuka współczesna”).

W programie spotkania prezentacja prac artysty na wystawie stałej „Polska sztuka współczesna” - Joanna Korsan, (3. piętro), projekcja filmu Iwony Rosiak „Po drugiej stronie lustra” i rozmowa z artystą w gronie miłośników i krytyków sztuki

Zdzisław Nitka - urodził się 26 stycznia 1962 r. w Obornikach Śląskich. W 1987 r. ukończył malarstwo we wrocławskiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), obecnie jest profesorem w macierzystej uczelni. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Radomiu i Katowicach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji i USA. Wystawiał w kraju i za granicą m.in. w Kopenhadze, Moskwie, Amsterdamie, Berlinie czy Nowym Jorku. Oprócz malarstwa zajmuje się rysunkiem, grafiką, jest również autorem malarskich happeningów. O swojej sztuce mówi: „Kręcą mnie czarne historie ekspresjonistów – Kirchnera, Muncha, Noldego…”

W 1997 r. wraz z żoną Jolantą Nikt w ramach akcji artystycznej założył w swoim domu w Obornikach Śląskich Muzeum Ekspresjonistów.

W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdują się 33 prace artysty – pięć olejnych, 27 na papierze i jeden obiekt z drewna, na ekspozycji stałej prezentowany jest obraz „Malarz maluje psa” z 1996 r.

„Po drugiej stronie lustra” (czas emisji: 12’15”)

scenariusz i realizacja: Iwona Rosiak

zdjęcia: Ireneusz Bąk

montaż: Dariusz Zdziennicki.

produkcja: TVP Wrocław 2007

Filmowy szkic prezentujący dorobek twórczy wrocławskiego artysty Zdzisława Nitki – artysty wolnego, dzikiego, który nie uznaje konwenansów, wprowadza odbiorcę w stan niepokoju. O jego twórczości i źródłach inspiracji opowiada krytyk sztuki Piotr Stasiowski oraz bohater filmu.

Prezentacja zapisów video z performensów Zdzisława Nitki w galerii Entropia autorstwa Mariusza Jodko.

Projekt realizowany przy współpracy TVP Wrocław i Galerii EntropiaZgłoś uwagę