Zbyszek Cybulski – Wystawa zdjęć i kostiumów filmowych w Zajezdni

Aż 46 zdjęć i fotosów przedstawiających Zbyszka Cybulskiego w jego siedmiu słynnych filmowych wcieleniach obejrzymy już od piątku 21 kwietnia w Centrum Historii Zajezdnia. Wizerunkom legendy polskiego kina towarzyszą oryginalne kostiumy z kolekcji Centrum Technologii Audiowizualnych oraz elementy scenografii z filmów, m.in. obrazy z „Giuseppe w Warszawie”, jakie grany przez Cybulskiego Staszek sprzedawał na targu.


46 fotografii polskiego Jamesa Deana

Okazją do zorganizowania wystawy jest nie tylko miłość do jedynego polskiego aktora, który miał szansę na wielką, międzynarodową karierę, ale przypadające w tym roku 90. rocznica urodzin i 50. rocznica tragicznej śmierci na peronie 3 Dworca PKP we Wrocławiu. W CeTA zorganizowano na początku roku wyjątkowy przegląd filmów ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej, w Centrum Historii Zajezdnia z kolei przypomnienie ról utrwalonych na fotosach i zdjęciach. Obejrzymy egzemplarze ze zbiorów Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego „Kadr”, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Fotografii w Krakowie. To 46 portrety aktora uwiecznionego w scenach z arcydzieł polskiej kinematografii – „Popiołu i diamentu”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Salta”, „Szyfrów” oraz „Morderca zostawia ślad” (ostatniego filmu artysty).

Wystawa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”

Wystawa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”

Wystawa
Termin od 21 kwietnia 2017 16:00 do 4 czerwca 2017 23:59

Miejsce Centrum Historii Zajezdnia

Zobacz

Obraz pędzla Cybulskiego

Oprócz fotosów i zdjęć można będzie podziwiać także piękne kostiumy, m.in, z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, filmu, którym zachwycają się po dziś dzień krytycy i twórcy. Fanem obrazu stał się Martin Scorsese, który zapłacił z własnej kieszeni za cyfrową rekonstrukcję dzieła Hasa. Z kolei miłośników ciekawostek ujmie obraz Kleopatry ukąszonej przez węża (podpisany przez samego Zbyszka Cybulskiego) z „Giuseppe w Warszawie”.

Dla fanów Cybulskiego i Wajdy

To był film, który zrobił ze Zbigniewa Cybulskiego ikonę polskiego kina. Mowa o „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy. Film obejrzymy w kinie Zajezdni 21 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp na projekcję jednej z najlepszych produkcji w historii polskiej kinematografii jest bezpłatny, na pokaz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 71 715 96 97 bądź adresem mailowym sekretariat@zajezdnia.org.

Zgłoś uwagę