„Zakazane lektury” w Mikołajki w Hali Stulecia

Jacek Braciak i Agata Buzek przeczytają fragmenty „Dybuka” Szymona An-skiego, a lekcję literatury poprowadzą Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg i Irek Grin. To kolejna odsłona cyklu „Zakazane lektury”, w ramach którego znani aktorzy czytają dzieła wyproszone z nowej listy lektur, których znajomość uważa się za niezwykle istotną. Spotkanie grudniowe w Mikołajki o 19.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

  • „Dybuka” przeczytają Jacek Braciak (na zdj.) i Agata Buzek


Wstęp na wydarzenie jest wolny, wejściówkę trzeba jedynie pobrać ze strony.

Zakazane lektury we Wrocławskim Centrum Kongresowym

Zakazane lektury we Wrocławskim Centrum Kongresowym

Kluby dyskusyjne
Termin 6 grudnia 2018 19:00

Miejsce Wrocławskie Centrum Kongresowe

Zobacz

Tym razem aktorzy przeczytają fragmenty legendy dramatycznej „Dybuk. Między dwoma światami”, która powstała w języku rosyjskim w 1914 roku, a osiem lat później w jidysz. W historii autor wykorzystał swoje notatki z wyprawy do sztetli na Wołyniu i Podolu zlat 1912-1914 oraz podania i opowieści chasydzkie.

Utwór An-skiego to historia miłości studenta jesziwy Chanana i Lei, których najpierw sobie przeznaczono, potem jednak ojciec dziewczyny złamał umowę i oddał ją bogatemu kandydatowi. Chanan zmarł z żalu i po śmierci jego dusza wcieliła się w Leę.

„Dybuk to w mistycyzmie i folklorze żydowskim dusza zmarłego, która wciela się w żywego człowieka, by oczyścić się z grzechu. Dybuk jest więc istotą zawieszoną na pograniczu dwóch światów: materialnego i duchowego.” – wyjaśniają organizatorzy „Zakazanych lektur”.

Oprócz czytania także wyjątkowa lekcja z udziałem m.in. Olgi Tokarczuk.Zgłoś uwagę