Zagraniczni dziennikarze napiszą o ESK 2016 i zwiedzą Wrocław

Dwa dni zwiedzania Wrocławia i kolejne dwa dni na Dolnym Śląsku. Dziennikarze z całego świata program wizyty mają wypełniony do ostatniej minuty. Zwiedzili już m.in. Ostrów Tumski i Afrykarium. Zobaczą też zabytki na Dolnym Śląsku, a przede wszystkim przygotowania do Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


Grupa ponad 90 dziennikarzy i fotoreporterów do Wrocławia przyjechała we wtorek 15 września. Są wśród nich zarówno sąsiedzkie ukraińskie media, ale i piszący do wielkich tytułów znanych na całym świecie, jak „Washington Post”, „NY Post”, czy „Svenska Dagbladet” i „Franfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Program ich czterodniowej wizyty jest zaplanowany na zwiedzanie Wrocławia (m.in. Ostrowa Tumskiego, Afrykarium, czy Hali Stulecia) oraz najciekawszych zabytków Dolnego Śląska (choćby Kościoła Pokoju w Świdnicy, Zamku Książ, huty Julia), a zakończy się w Narodowym Forum Muzyki, gdzie dziennikarze posłuchają finałowego koncertu festiwalu Wratislavia Cantans w głównej sali.

Udało się już zrealizować część wrocławskiej wycieczki. Z dziennikarzami spotkał się prezydent Rafał Dutkiewicz, który podkreślił, jak ważna jest obecność mediów dla regionu, miasta, a zwłaszcza promocji Europejskiej Stolicy Kultury. Dziennikarze zdążyli już obejrzeć Ostrów Tumski, zachwycić się Afrykarium (podziwiali rozmach, z jakim je wybudowano). Robili sporo notatek i zdjęć (zwłaszcza na Ostrowie). Interesowały ich kwestie związane nie tylko z Wrocławiem, czy Dolnym Śląskiem, ale także (o to pytali dziennikarze z Ukrainy), jak Polska wykorzystała czas od momentu wejścia do Unii Europejskiej.

Organizatorem wizyty zagranicznych mediów jest Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Wrocław, a celem jest zwłaszcza wypromowanie miasta i regionu w kontekście zbliżającego się czasu, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016.  

Zgłoś uwagę