Zabiorą jeża na wakacje: trwa zbiórka na kolonie dla dzieci

Mali mieszkańcy wrocławskiego „Trójkąta" będą mieli szansę kontynuacji przygód z siedmiometrowym Jeżem, z którym spędzili na własnym podwórku poprzednie wakacje. Wyjadą do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. To szansa na naukę odpowiedzialności i zdobycia wiedzy o dzikich zwierzętach. Trwa zbiórka pieniędzy na projekt Izy Rutkowskiej „Zabieramy jeża na wakacje"
  • mat. organizatora

  • mat. organizatora


Zbiorka prowadzona jest przez portal Polakpotrafi i potrwa do 20 maja tego roku.

Jeż powstał w ramach projektu „Wrocław – Wejście od podwórza”, będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury. Iza Rutkowska stworzyła instalację, która miała wyciągnąć z mieszkań  i zintegrować mieszkańców wrocławskiego „Trójkąta”, czyli Przedmieścia Oławskiego.

Podczas wakacji 2015 roku Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka, a wraz z nim pomysły na coraz to ciekawsze warsztaty i zabawy, których ani mieszkańcy, ani artystka nie chcieli zaprzestawać po „oficjalnym” zakończeniu projektu.

Powstał plan zabrania jeża na wakacje do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Zajmuje się nim pan Jerzy, który zadeklarował chęć przyjęcia gości i udostępnienia im wybiegu dla jeży przy ośrodku. Opiekunami zwierza będą dzieci, które odwiedzały go regularnie na Przedmieściu Oławskim.

Środki na organizację tygodniowej eskapady do Kłodzka zbierane są crowdfundingowo przez portal Polakpotrafi https://polakpotrafi.pl/. Akcję wsparły znane osoby, m.in pochodząca z Kotliny Kłodzkiej Jaga Hupało, zespół Jerz Igor, Paweł Romańczuk, lider zespołu Małe Instrumenty, który skonstruuje specjalny najeżony instrument i przekaże kilka ekskluzywnych nagrań utworu zagranego na tym instrumencie.

Ta inicjatywa to wspólny plan Izy Rutkowskiej, która stworzyła Jeża, dzieciaków z Przedmieścia Oławskiego, ich rodzin, wrocławskich aktywistów skupionych przy organizacji ESK 2016, artystów, lokalnej dolnośląskiej społeczności.

W czasie realizacji projektu powstanie film dokumentalny, którego premiera odbędzie się po powrocie z kolonii na podwórku Przedmieścia Oławskiego, by następnie trafić na ekrany wybranych kin studyjnych.

Zgłoś uwagę