wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Zabierz dziecko na II Noc Laboratoriów

Mnóstwo warsztatów i arcyciekawych pokazów dla dzieci i młodzieży na II Noc Laboratoriów 8 października przygotowały Fundacja Pro Mathematica i Wrocławski Park Technologiczny. Przed rokiem wzięły w nich udział setki młodych pasjonatów nauki.

Reklama

Noc Laboratoriów to przede wszystkim wydarzenie mające popularyzować naukę, ale ma także walor edukacyjny. W gronie partnerów akcji, obok uczelni, instytutów badawczych i firm są także Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica, która przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych odkrywców.

Noc Laboratoriów – inspirowane Nocą Muzeów, która przyciąga do galerii i muzeów tysiące widzów, organizowane jest we Wrocławiu już po raz drugie. Pierwsza edycja przedsięwzięcia koordynowanego przez Nokię i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ okazała się olbrzymim sukcesem. Do laboratoriów, sal ćwiczeń, pracowni technicznych instytucji i firm przyszło ponad cztery tysiące widzów ciekawych świata. 8 października znowu będzie okazja na przyjrzenie się z bliska pracy specjalistów różnych dziedzin.

Najmłodszych miłośników wiedzy organizatorzy zapraszają przede wszystkim do Wrocławskiego Parku Technologicznego. Główną atrakcją tamtejszej odsłony Nocy Laboratoriów warsztaty dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez Fundację Pro Mathematica. Prowadzone przez Fundację Centrum Edukacyjne „Technoludek” proponuje kilkanaście warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Większość warsztatów to zajęcia z nauki programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.

- Zainteresowanie warsztatami zorganizowanymi podczas ubiegłorocznej Nocy Laboratoriów przerosło nasze oczekiwania – liczba chętnych była dwukrotnie większa niż ilość miejsc na warsztatach – mówi Jędrzej Nawara, członek Zarządu Fundacji Pro Mathematica. - Szczególnie dużo osób zgłosiło się na warsztaty z Ozobotami, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy, by do programu wprowadzić kolejne zajęcia z robotami.

Porozmawiaj z robotami

W świat robotyki uczestników wprowadzą roboty Dash i Dot. Dzieci dowiedzą się czy roboty mają zmysły i czy mogą ze sobą rozmawiać w taki sam sposób jak robią to ludzie. Warsztaty „Okrągły świat robota Sphero” to okazja na poznanie podstaw programowania w języku Scratch. W trakcie zajęć młodzi adepci robotyki będą przygotowywać specjalne zadania dla robota. Nie zabraknie też zajęć z najmniejszymi robotami na świecie – Ozobotami, które można zaprogramować za pomocą kolorów.

W programie zajęć znalazły się również bardzo popularne warsztaty z kriogeniki, które w prosty sposób wyjaśnią skomplikowane zjawiska fizyczne. Podczas eksperymentów z wykorzystaniem ciekłego azotu, uczestnicy zobaczą m.in. co dzieje się z różą, cytryną i balonem schłodzonymi do temperatury minus 200 stopni Celsjusza. To także szansa na poznanie tajemnic świata DNA i zaskakujących modyfikacji genetycznych. Izolując DNA z pomidora uczestnicy dowiedzą się, czym są geny i jak powstaje GMO.

EuGenius robi miny

Dorośli, którzy Noc Laboratoriów spędzą we Wrocławskim Parku Technologicznym nie będą się nudzić. O swoich dokonaniach opowiedzą przedstawiciele firm z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Uczestnicy będą mieli okazję poznać EuGeniusa – robota społecznego, który świetnie sprawdza się w roli przewodnika, lubi przebywać wśród ludzi, a emocje wyraża za pomocą gestów i mimiki. Robota skonstruowała firma General Robotics, która wcześniej pracowała m.in. nad łazikiem marsjańskim i autonomicznym ciągnikiem rolniczym Agribot.

Podczas wydarzenia coś dla siebie znajdą też pasjonaci nauk biologicznych. Prezentacja firmy Pure Biologics, specjalizującej się w produkcji białek rekombinowanych, przybliży słuchaczom proces powstawania białek oraz ich budowę. Z kolei firma VR Mind przeniesie uczestników do alternatywnego świata. Podczas krótkiej prezentacji uczestnicy przekonają się, jak łatwo można zmienić swoją tożsamość, jak zmienne jest doświadczanie własnego ciała i jak łatwo oszukać zmysły. Każdy wykorzystując Oculus Rift będzie mógł bezpośrednio zetknąć się z rzeczywistością wirtualną.

Całości atrakcji przygotowanych na Noc Laboratoriów dopełnią otwarte dla wszystkich widowiskowe pokazy naukowe z wykorzystaniem suchego lodu.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września za pośrednictwem strony: www.noclaboratoriow.pl.

MW/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl