wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zabezpiecz się przed burzą!

Mimo przerwy w upałach, meteorolodzy cały czas ostrzegają przed burzami, które miejscami mogą być gwałtowne. Do wczesnych godzin porannych w czwartek na Dolnym Śląsku mogą wystąpić silne burze z gradem. Lokalnie spadnie do 33 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr powieje w porywach do 60 km/h. W ciągu kilku nadchodzących dni temperatura nie przekroczy 30 stopni Celsjusza i będzie oscylować wokół 25 stopni.Zobacz: prognoza pogody we Wrocławiu.

Realne zagrożenie

Każda burza, której towarzyszą wyładowania, silny wiatr oraz intensywne opady deszczu lub gradu, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Aby bezpiecznie przeczekać takie załamanie pogody należy przestrzegać kilku ważnych zasad. – Najpoważniejszym błędem jest niesprawdzanie prognozy pogody – mówi Piotr Żurowski, rzecznik prasowy stowarzyszenia Skywarn Polska, które prowadzi portal lowcyburz.pl. – W każdej sytuacji, a w szczególności planując wycieczkę czy wyprawę w góry, należy koniecznie sprawdzić, czy nie są zapowiadane burze – dodaje. Jeśli zdarzy się, że poza domem spotka nas załamanie pogody, trzeba jak najszybciej znaleźć schronienie. Nie wolno jednak chronić się pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe.. – Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku, gdy jednak nie ma takiej możliwości, wykorzystać zagłębienia terenu, jak rów czy głęboki dół. Podczas burzy nie wolno siadać ani kłaść się na ziemi – najlepiej kucnąć ze złączonymi nogami i tak przeczekać burzę – radzi Piotr Żurowski.

Pilnuj domu i mieszkania

Gdy jesteśmy w domu, bezwzględnie trzeba pozamykać okna i drzwi oraz w miarę możliwości zabezpieczyć na balkonach, parapetach i tarasach przedmioty, które porwane przez wiatr mogą spowodować zniszczenia.Wyładowanie atmosferyczne może trwale uszkodzić sprzęt rtv i agd w naszym domu. Jak wyjaśnia Grzegorz Bekier z wrocławskiego serwisu RTV ZURT Serwis, podczas burzy warto odłączyć sprzęt elektroniczny od zasilania oraz od innych przewodów, takich jak anteny czy kable sieciowe. – Przepięcie może nastąpić nie tylko w sieci energetycznej. Pamiętam takie uszkodzenie w jednej willi, gdzie po uderzeniu pioruna wszystkie kable w domu były przepalone – mówi Grzegorz Bekier. Odłączenie przewodów jednak nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. – Podczas uderzenia pioruna powstaje pole magnetyczne, które może doprowadzić do wzrostu napięcia w pobliskich przewodach, nawet tych, które są odłączone od sieci, takich uszkodzeń już nie można uniknąć – dodaje.Mitem jest teza o rzekomym „przyciąganiu” piorunów przez telefony komórkowe. – Generują one zbyt małe pole magnetyczne, aby coś takiego powodować – przekonuje Piotr Żurowski. – Dużo bardziej niebezpieczne jest w czasie burzy korzystanie z telefonów stacjonarnych na kablu – dodaje.

Azyl w samochodzie

Jadąc samochodem, możemy czuć się w miarę bezpieczni. Samochód działa bowiem jak klatka Faradaya i chroni przebywających w nim pasażerów przed skutkami wyładowania, przekazując ładunek do ziemi. Należy jednak pamiętać, że powstające pole magnetyczne (tak jak w przypadku sprzętu w domu) może w starszych samochodach uszkodzić elektronikę. Nawałnicę zatem warto przeczekać w bezpiecznym miejscu poza trasą. Szukając go, trzeba oczywiście unikać drzew czy linii wysokiego i średniego napięcia.Zobacz nagranie z maja tego roku z AOW, gdzie piorun uderzył w ciężarówkę

Jak najdalej od wody

Wypoczywając nad wodą, należy zrezygnować z kąpieli już wtedy, gdy burza dopiero się zbliża. – Jeśli piorun uderzy w wodę blisko nas, będziemy mieli małe szanse na przeżycie. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji nie pomoże nam nawet ratownik – bo nie będzie mógł podjąć akcji ratowniczej – przekonuje Łukasz Tuźnik, ratownik wodny i kierownik Basenów Rekreacyjnych wrocławskiego Aquaparku. Będąc na łódce, kajaku lub pontonie, trzeba jak najszybciej udać się na brzeg. Podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.Ze względu na dużą dynamikę i lokalność burz, bardzo trudno przewidzieć, gdzie i z jaką siłą wystąpią. Zawsze należy śledzić prognozy pogody, gdzie publikowane są ostrzeżenia przez możliwością wystąpienia niebezpieczeństwa.

arc

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl