wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Z ossolińskiej kolekcji - wystawa w Ossolineum

Rękopisy „Chłopów” Reymonta i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, obraz Norwida, czy XIV-wieczny modlitewnik z ręcznie malowanymi miniaturami. Takich skarbów Ossolineum nie udostępnia na co dzień. Do końca wakacji zobaczymy je jednak na wystawie „Z ossolińskiej kolekcji”. Wstęp jest wolny!

Reklama

Okazałe mury, które mijamy idąc ulicami Szewską albo Grodzką kryją niejedną pasjonującą historię i wiele tajemnic (m.in. dźwig dreptakowy oraz grafiki Rembrandta) oraz fantastycznych zbiorów udostępnianych tylko na szczególne okazje. Taka właśnie się nadarzyła, bo przez wakacje obejrzymy w Ossolineum eksponaty zaczerpnięte z tamtejszych gabinetów. To zarówno rękopisy, stare druki, historyczne atlasy, numizmatyczne cacka, ale też rysunki i grafiki polskich malarzy.

Swoimi zbiorami Ossolineum może zawstydzić wiele innych instytucji, a pozazdrościć ich mogą także całkiem spore muzea. Wiele z nich jest bezcennych, choć niekoniecznie z powodu wartości jako dzieło sztuki, ale i kontekstu. Bo „Jutrznia” Cypriana Kamila Norwida to przede wszystkim alegoryczna wizja odrodzonej Polski i rzecz bezcenna. Spośród wielu obrazów poety do dzisiaj przetrwały jedynie cztery, w tym wrocławski.

Ciekawe wątki dotyczą także obrazów Jana Styki i Juliusza Kossaka. Pierwszy znany nam jako współautor Panoramy Racławickiej, drugi jako syn współautora Panoramy, jaka po II wojnie światowej trafiła właśnie do Wrocławia.

Wśród starodruków z lubością obejrzymy pierwsze wydanie „Satyra albo dzikiego męża” Jana Kochanowskiego z 1564 roku! A wśród rękopisów perłą jest kodeks pergaminowy z XIV wieku – modlitewnik z ręcznie malowanymi i złoconymi miniaturami.  

Wystawa jest czynna do końca wakacji od wtorku do piątku od 9.00 do 17.00, a w sobotę od 10.00 do 18.00. Wstęp jest wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl