Z NFL do Panthers. Ruszyły przygotowania do sezonu

Mistrzowie Polski Panthers Wrocław rozpoczęli przygotowania do rozgrywek Europejskiej Ligi Futbolowej. Już podpisali umowę z byłym graczem NFL.

  • Panthers Wrocław w 2021 r. nie zagrają w polskiej lidze/fot: Łukasz Skwiot Panthers Wrocław

    Panthers Wrocław w 2021 r. nie zagrają w polskiej lidze/fot: Łukasz Skwiot Panthers Wrocław


Niepokonani w zeszłym sezonie Panthers w 2021 r. nie zagrają w polskiej lidze. Powodem jest przystąpienie do nowo utworzonej Europejskiej Ligi Futbolowej (ELF), gdzie wrocławianie zagrają z drużynami z Niemiec i Hiszpanii.

Przedstawiciele Panthers podkreślali, że rozwój sportowy oraz organizacyjny to najważniejszy cel klubu. A rywalizowanie w Polsce "przy obecnym wyglądzie rozgrywek i takiej organizacji, jaka była w 2020 r." jest nie do przyjęcia. Pantery nie widzą dla siebie miejsca w rozgrywkach Ligi Futbolu Amerykańskiego. Panthers zagrali w każdym finale od powstania klubu w 2014 r. Zdobyli cztery złote medale.

Polak trenerem głównym

Na stanowisku trenera głównego pozostanie Jakub Samel, który zastąpił Amerykanina Vala Gunna, gdy zawieszono, a następnie odwołano rozgrywki Ligu Futbolu Amerykańskiego z powodu pandemii COVID-19. W niezwykle trudnych warunkach, przy braku normalnych przygotowań, Samel stworzył drużynę, z którą w Polsce nikt nie mógł się równać. Zaowocowało to nagrodą dla najlepszego trenera w Europie według futbolowego serwisu The Podyum.

Samelowi pomagać będą: Demetrius Eaton jako koordynator defensywy i Deante Battle w roli koordynatora formacji specjalnych. Amerykanie znają wrocławski futbol od wielu lat, co jest atutem. Natomiast w ubiegłym sezonie za formacje specjalne odpowiadał Dawid Pańczyszyn, który w 2021 r. ponownie wybiegnie na boiska na pozycji kopacza. Były reprezentant Polski zastąpi Piotra Gołackiego, który z przyczyn prywatnych i zawodowych musiał zawiesić swoją karierę.

Do sztabu szkoleniowego dołączył również Brett Rosenbaum, który w przeszłości prowadził reprezentację Wielkiej Brytanii w futbolu amerykańskim.

Z NFL do Polski

Na początku nowego roku Panthers ogłosili pierwszy zagraniczny transfer. Do zespołu dołączył tight end Ryan Smith, który trenował w jednej z najlepszych drużyn NFL Green Bay Packers. Wcześniej przez cztery lata grał na uczelni Miami (OH) występując w pierwszej dywizji. – Po otrzymaniu informacji o klubie oraz obejrzeniu filmów meczowych, które dostarczył mi trener Samel, zobaczyłem wspaniały program tworzony przez Panthers oraz niesamowitych kibiców. Nie mogę się doczekać spotkania z nimi. Chcę być częścią Panthers i poczuć się we Wrocławiu jak w domu – podkreślił Amerykanin.

Klub zapowiada, że to nie koniec transferów i pracuje nad kolejnymi wzmocnieniami.Zgłoś uwagę