wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Wrocławianie z pasją
  5. XIII Wrocławska Księga Pamięci – wybitni lekarze z pasją

Bohaterami XIII Wrocławskiej Księgi Pamięci zostali lekarze, pracy i osiągnięciom których polska medycyna i pacjenci wiele zawdzięczają. Ponieważ jak mówi autorka cyklu Wanda Ziembicka-Has, cytując Celsusa Młodszego: „Wytrwałość lekarza często zwalcza chorobę”, i prezentuje kilkoro wyjątkowych lekarzy.

Reklama

Półtora roku temu, po wielu latach organizowania najpierw pojedynczych benefisów 65+ dla ludzi różnych zawodów i środowisk, redaktor Wanda Ziembicka-Has, była wrocławska radna, złożyła w Departamencie Spraw Społecznych, Kultury i Sportu UM Wrocławia swój projekt o szerszym wymiarze i zasięgu. Chodziło o to, by kilku wrocławian wspólnie otrzymywało nie tylko medale prezydenta miasta „Zasłużony dla Wrocławia”, ale także uznanie Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

– Namówiłam prężnego i kreatywnego, nowego prezesa TMW Zbigniewa Magdziarza, aby i jego stowarzyszenie doceniało i odznaczało tych z naszego miasta, którzy robią i czynią więcej, niż mają wpisane w swój zawodowy kontrakt – mówi Wanda Ziembicka-Has. 

Księga otwarta 

Pierwszą Księgę Pamięci otworzyła w Klubie Muzyki i Literatury we wrześniu 2016 r. – w dniu swoich 109. urodzin – Maria Olszowska, najstarsza wówczas mieszkanka miasta, która zmarła w ub.r., dwa tygodnie przed swoimi 110. urodzinami. Przeczytaj relację i obejrzyj wideo z tego jubileuszu. 

Potem na kartach Wrocławskiej Księgi Pamięci uwieczniani byli m.in. reżyserzy, jak Sylwester Chęciński czy Włoch Eugenio Barba (notabene uczeń Jerzego Grotowskiego rozsławiający imię mistrza na całym świecie), 90-letni dziś tancerze, potem młodsi aktorzy i ludzie technicznego zabezpieczenia w instytucjach kultury, pisarze, poeci, działacze społeczni czy radni osiedlowi.

Medale prezydenta miasta dla medyków

Wreszcie w listopadzie 2017 r. przyszła pora, by do Księgi trafiło środowisko medyczne. 

Najstarszy bohater wieczoru (24 listopada) to 88-letni prof. dr hab. Bogdan Łazarkiewicz – uczony o wielkim dorobku lekarskim, który ma na swoim koncie ponad 320 opracowań dotyczących chirurgii jamy brzusznej, jej narządów i gruczołów. Przez dwie kadencje był prorektorem, a w latach 1987-1990 rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (wówczas jeszcze Akademii Medycznej). To z jego inicjatywy już w 1961 r. podjęta została współpraca wydziałów Weterynaryjnego i Lekarskiego w zakresie chirurgii eksperymentalnej. Badania prowadzone przez profesora Łazarkiewicza dotyczą hemodynamiki krążenia pozaustrojowego i hipotermii, stanowiąc ważny dział w chirurgii naczyniowej.

– Laudację o dokonaniach Profesora wygłosił dr n. med. Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, któremu jako inicjatorka tego przedsięwzięcia pragnę pięknie podziękować – mówi Wanda Ziembicka-Has. 

 

Prof. dr hab. Bogdan Łazarkiewicz odbiera medal z rąk dyrektora Jacka Sutryka

Drugi na medalowym podium stanął o siedem lat młodszy prof. dr hab. Andrzej Wall – lekarz i naukowiec. Pionier stosowania metody dystrakcyjnej osteogenezy w Polsce. Autor 232 publikacji, który w latach 1981-2007 kierował Katedrą i Kliniką Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu na Uniwersytecie Medycznym. Jest współorganizatorem Banku Tkankowego w Klinice Ortopedii i to on jako pierwszy wprowadził metodę dystrakcyjnej osteogenezy wg Ilizarowa w naszym kraju.

– Choć Profesorowi szwankuje ostatnio zdrowie i sam musi korzystać z pomocy kolegów nefrologów, nadal służy pomocą i radami młodym medykom – podkreśla red. Ziembicka.

Zanim dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia Jacek Sutryk wręczył prof. Wallowi medal od prezydenta miasta, laudację na cześć naukowca wygłosił prof. dr hab. Szmon Dragan, obecny kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii. 

Medal dla prof. dr. hab. Andrzeja Walla 

I trzeci, najmłodszy wśród medalistów lekarz, to 64-letni dr hab. n. med. Jan Janusz Gnus – chirurg ogólny i naczyniowy, specjalista diagnostyki dopplerowskiej naczyń krwionośnych. Od 30 lat współprowadzący Koło Naukowe Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej dla studentów UM, którzy od 15 lat są jego pomocnikami w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn w Szczodrem. Dr Gnus podjął się tam społecznej pracy w zakresie nie tylko przypadków chirurgicznych, ale i internistycznych na rzecz swoich podopiecznych. Namówił do współpracy także mgr Mirosławę Tomaszewską-Laszczak oraz dr. n. med. Stanisława Ferenca.

Uhonorowany medalem „Zasłużony dla Wrocławia”  dr hab. n. med. Jan Janusz Gnus 

To także uczestnik 14 maratonów i 14 półmaratonów, uprawia strzelectwo sportowe, żeglarz i harcmistrz, który dowozi na obozy dzieci chore na padaczkę, cukrzycę i te borykające się z otyłością.

– Dziś niestety walczy na wózku inwalidzkim, potrącony na stoku przez pijanego narciarza, o powrót do sprawności ruchowej – opowiada Wanda Ziembicka-Has. – Chcąc odzyskać władzę w nogach, ćwiczy po kilkanaście godzin dziennie, bo jego determinacja jest większa niż u żużlowca Golloba. Wierzę, że medal prezydenta miasta stanie się dodatkową siłą napędową, która pozwoli stawiać coraz więcej kroków. Do dnia odznaczenia zrobił ich już 12. Liczę, że dzięki temu szybciej stoczy naukową walkę o uzyskanie tytułu profesora – dodaje.

Laudację na cześć dr. hab. Gnusa wygłosił kardiolog prof. dr hab. Krzysztof Wronecki.

Diament Wrocławia 

Kolejne bardzo prestiżowe wyróżnienie – Diament Wrocławia – odebrał z rąk prezesa TMW Zbigniewa Magdziarza prof. dr hab. Szymon Dragan – ortopeda, traumatolog, pedagog, zdolny uczeń prof. Andrzeja Walla (który zresztą wygłosił laudację na cześć swojego „podopiecznego”), godny jego następca.

Autor i współautor 220 opracowań naukowych. Współautor dwóch ważnych patentów wynalazczych: panewki endoprotezy stawu biodrowego i części udowej endoprotezy tego stawu. Jest ekspertem pilotażowego projektu na polu badawczym „Zdrowie i życie” Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

Od lewej: prof. dr hab. Szymon Dragan i prezes TWM Zbigniew Magdziarz

Wanda Zeimbicka-Has: – Przez wiele lat toczył walkę o dziecięcy oddział SOR-u, aby móc przeprowadzać we Wrocławiu, gdzie jest tak dobra i młoda kadra ortopedów, operacje dzieci ze szpotawymi nóżkami, a nie wysyłać je za granicę. Walkę tę wygrał! Będzie SOR! Sprawdzają się słowa, które dawno temu wypowiedział Giordano Bruno: „Nie ma takiej przeszkody, która nie dałaby się przezwyciężyć wytrwałą pracą”.

Złote Odznaki TMW

Dwie lekarki i dwóch lekarzy-poetów otrzymało Złote Odznaki Towarzystwa Miłośników Wrocławia „Zasłużony dla Wrocławia”.

  • Prof. dr hab. Lidia Hirnle – jest ginekologiem chirurgiem, pedagogiem i biegłym sądowym w zakresie medycyny. To autorka ponad 900 publikacji, twórczyni pięciu patentów. W roku 2016 zorganizowała w Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa, którą kieruje, Hospicjum Perinatalne.Prowadzi wykłady na Uniwersytecie III Wieku, otacza osobistą opieką dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Wychowawczego dla Dzieci z Niepełnosprawnością Ruchową. Nawiązała współpracę naukową i pedagogiczną z Bergen w Norwegii i z Tubingen (Niemcy). Zasiada we Wrocławskiej Radzie Kobiet.
  • Dr n. med. Halina FLisiak-Antonijczuk – psychiatra, od 1993 r. kieruje Centrum Psychiatrii EUROMED. Będąc konsultantem wojewódzkim w latach 1993-2014, doprowadziła do zorganizowania sieci placówek zabezpieczających potrzeby psychiatrii w wieku rozwojowym. Powstały Oddziały Dzienne i Stacjonarne Zespoły Leczenia Środowiskowego oraz Poradnie Zdrowia Psychicznego dla młodzieży. Dzięki jej aktywności na mapie Wrocławia pojawiła się instytucja, w której od 2013 r. leczy się też autyzm. Tysiące wrocławian ma dostęp do psychoterapii rodzinnej, integracji sensorycznej, rehabilitacji pracowni EEG oraz diagnostyki słuchu. 
  • Dr Jerzy Bogdan Kos – specjalista chorób zakaźnych, pisarz i poeta. Debiutował w 1953 r. A w 1963 r. dzielnie walczył z ospą, zakładał izolatoria i napisał o tym książkę, ale w swoim dorobku ma ich 16. To autor i współautor 80 prac oraz opracowań z zakresu kliniki i epidemiologii chorób zakaźnych, kultury zdrowotnej i historii medycyny oraz ponad 200 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych. Jest jednym z założycieli Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (1967). Jego wiersze i opowiadania przekładane były oraz publikowane w języku francuskim, niemieckim i czeskim. 
  • Dr n. med. Wiesław Prastowski – specjalista chorób wewnętrznych, wykładowca, także poeta i eseista. W latach 1980-1982 pracował w Libii w ramach Polskiego Zespołu Medycznego. Jest aktywnym członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Jego poezja jest zapisem wrażliwości lekarza i przeżywaniem rzeczywistości, odczuwania przemijania, poszukiwania tajemnicy bytu, sensu istnienia, wzajemnych relacji zdarzeń z przeszłości i teraźniejszości, jest zadumą nad ludzkim losem. W przypadku twórczości dr. Prastowskiego sprawdzają się słowa Josepha Conrada: „Praca to szansa odnalezienia siebie, własnej rzeczywistości dla siebie i innych”.

Obejrzyj wideo z przebiegu XIII Wrocławskiej Księgi Pamięci.

Ciąg dalszy nastąpi

– Przyrzekam państwu, że to nie ostatni przedstawiciele medycyny, których nazwiska znalazły się kartach tej wyjątkowej Księgi. Będą następni – deklaruje pomysłodawczyni Wrocławskiej Księgi Pamięci. – Wszystkim laureatom raz jeszcze pragnę pogratulować i podziękować, że darowali mi swój czas, opowiadając o tym, co zrobili dla innych – podkreśla Wanda Ziembicka-Has.

Realizacja wideo: Sebastian von Ottenbreit

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl