Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Wystawa projektu Bazaristan w BWA Design

7 – 16 września 2013


Już w najbliższą sobotę (7 września br.) na godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy projektu Bazaristan, która podsumowuje prace artystyczne, dyskusje i wydarzenia odbywające się w lipcu 2013 przy ul. Ptasiej i prezentuje kolejny etap projektu rozbudowy targowiska.
BAZARISTAN to wspólnota kupiecko-artystyczna, która powstała w tym roku we Wrocławiu

w ramach warsztatów Chodzącego Laboratorium – Bazar w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ich integralną częścią jest rozwijający się projekt architektoniczno- artystyczny ochrony i rozbudowy istniejącego targu, który łączy sztukę, architekturę, ekonomię i codzienność.

BAZARISTAN jest inicjatywą, która obejmuje targowisko na Ptasiej ochroną. Żeby ocalić bazar od likwidacji lub zamknięcia go w hali przygotowujemy projekt rozbudowy, który na zasadzie społecznej, horyzontalnej rzeźby połączy na nowo architekturę, sztukę, ekonomię społeczną
z działaniami kupców i sąsiadów ulicy Ptasiej. Nasza kolektywna praca łączy architekturę, sztukę
i codzienność w zupełnie nowy asamblaż, który uwalnia architekturę z getta ekspertów, inżynierów i zamkniętych biur do szerszej debaty o kulturze i przestrzeni miasta. BAZARISTAN wypracowuje nową metodę budowania architektury opartej o wielość, współdziałanie, kontakty realne i cielesne wynikające ze zrozumienia całej złożoności sytuacji społecznej i ekonomicznej miasta.

Historia targu zaczyna się w 1989 na Nadodrzu, na placu, który pozostał po wyburzonych kamienicach i przypomina historię wielu innych bazarów, które oddolnie wyłoniły się w lukach miasta po transformacji. Plac wyłożono betonowymi płytami, po pewnym czasie pojawiło się kilka samochodów, które nielegalnie sprzedawały towary z bagażnika i na ceratach. W 1995 roku powołano spółkę i targowisko zostało zalegalizowane. Dziś bazar na Ptasiej po latach dobrobytu zaczyna podupadać i jego przyszłość jest niepewna. Stare kioski nie spełniają obowiązujących norm, utrudniając kupcom handel i konkurowanie z supermarketami. Dachy przeciekają, zimą klienci wolą robić zakupy w ogrzanych i doświetlonych sklepach, kolejne kioski pustoszeją. Mimo tej sytuacji targ przy Ptasiej wciąż pozostaje lokalnym centrum. Tu pracuje ponad trzydziestu drobnych przedsiębiorców, spotykają się sąsiedzi z okolicy, można kupić torbę ziół za sześć złotych, truskawki prosto z pola, czy najlepsze ogórki kiszone w dzielnicy. Ale Ptasia to nie tylko miejsce wymiany towarów i usług, to też nieformalne miejsce spotkań, performance zbiorowości, ucieleśnienie kontaktów, gdzie realny pieniądz staje naprzeciw realnego towaru, a ruch mas kupujących i sprzedających wzbudza specyficzny stan ferworu i przyjemności. Spontaniczna architektura istniejącego bazaru jest kwintesencją gospodarki pomysłowości i filozofii "zrób to sam". Kolejne dobudówki, narastające warstwy blachy falistej, samo-organizujące się ścieżki pomiędzy skrzynkami tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca, w którym czas płynie wolniej.

artyści/uczestnicy: Kama Sokolnicka, Olaf Brzeski, Slavs and Tatars, Jan Simon, Przemysław Filar, Mateusz Kokoszkiewicz, Noviki, Marian Misiak, Kuba Suchar, Romek Rutkowski, Łukasz Wojciechowski, Maciej Siuda, Aleksandra Wasilkowska, Ilona Witkowska, Przemysław Witkowski

kuratorka Chodzącego Laboratorium – Bazar: Aleksandra Wasilkowska

współpraca: Michał Mądry, Tomek Bojęć, Karol Jurkanis, Aleksandra Czupkiewicz, Aleksandra Daniłoś, Paweł Szyszka, Daria Pietryka, Marta Zatoka, Małgorzata Bieńkowska, Maria Wawer (studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej)

Warsztaty współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach przygotowań do obchodów programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu

koordynatorka: Katarzyna Zielińska, Biuro Festiwalowe Impart 2016

Wystawa Bazaristan

7 – 16 września 2013

BWA DESIGN, ul. Świdnicka 2-4

WSTĘP WOLNYZgłoś uwagę