Wystawa „Paralele/Elżbieta Woźniewska” w Galerii Miejskiej

Feeria barw, kształtów i symboli. Prace radosne, intrygujące, których autorka Elżbieta Woźniewska zaprasza widza do eksplorowania, domyślania się znaczeń, ale też oglądania obrazów z bliska i z dystansu, bo zastosowana technika (piasek z farbą olejną) sprawia, że namalowane obiekty stają się miękkie. Do 29 lutego można samemu przekonać się, że sztuka może być też po prostu frajdą. Wstęp do Galerii Miejskiej jest wolny. 

  • „Paralele” w Galerii Miejskiej/fot. Agata Piątkowska

  • „Paralele” w Galerii Miejskiej/fot. Agata Piątkowska


Urodzona w Bolesławcu artystka studiowała w Krakowie, Katowicach, a potem w Berlinie Zachodnim. Przez lata zajmowała się nie tylko grafiką użytkową, ale też obiektami książkowymi o unikatowym charakterze, współpracowała z wieloma wydawnictwami, stworzyła wiele arcydzieł, które kolekcjonerzy bibliofile wyjątkowo sobie cenią.

Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą, a jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Staatsbibliothek Preussischer Kulturbesitz w Berlinie, Central- und Landesbibliothek Berliner Stadtbibliothek.

„Podczas długoletniego pobytu w Hiszpanii zapoczątkowałam cykl obrazów piktograficznych, nazywając je Kryptogramami (ukryty znak), inspirując się znakami piktograficzno -hieroglificznymi różnych proweniencji kulturowych epok prehistorycznych. Z czasem te znaki pojawiają się w formie coraz bardziej zredukowanej, pozostawiając jednak jej charakter antropomorficzny i bliski cechom stanów emocjonalnych. Dlatego często nazywam te cykle Emoticonami (emocje + ikony). Jest to mój atrybut artystyczny” – napisała niegdyś słowem komentarza Elżbieta Woźniewska.

Wystawa: Paralele – Elżbieta Woźniewska

Wystawa: Paralele – Elżbieta Woźniewska

Wystawa
Termin od 12 lutego 2020 10:00 do 29 lutego 2020 16:00

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Podczas wrocławskiej wystawy „Paralele” obejrzymy aż 100 prac Elżbiety Woźniewskiej – jej barwne i pełne symboliki obrazy, zachwycające maestrią wykonania i niezwykłą wyobraźnią książki artystyczne i obiekty. 

„Istotnym elementem pokazu są prace czerpiące inspiracje z głębokiej wiary Artystki. Tworząc dzieła „Tryptyk Rzymski”, „Obecność”, „Mur Jerozolimski” czy „Pieta I i II” Woźniewska zrezygnowała z posiłkowania się kryptograficznymi znakami na rzecz sztuki figuralnej, realistycznej. Tylko w ten sposób udało jej się uchwycić człowieczeństwo, głęboką duchowość i emocje bijące ze skupionej twarzy Bogurodzicy.” – przeczytamy w zapowiedzi wystawy. 

„Paralele” w Galerii Miejskiej obejrzymy do 29 lutego.  Zgłoś uwagę