wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa map Śląska i Wrocławia

Martin Helwig – to nazwisko przeciętnym wrocławianom wiele nie mówi, ale rozpala serca historyków i kartografów, bo to właśnie Helwig jest autorem pierwszej mapy Śląska w historii. Narysował ją w połowie XVI wieku. Mapa, choć oparta na jego własnych pomiarach okazała się dokładna i prawidłowa.

Reklama

Na wystawie „Silesia et Wratislavia. Mapa Śląska Martina Helwiga w kartografii śląskiej (1561-1889), która otwiera się w najbliższy piątek 11 lipca w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim zobaczymy różne wydania tej słynnej mapy, zarówno opracowane we Wrocławiu jak i w innych europejskich miastach.

Martin Helwig (1516-1574) pochodził z Nysy. Studiował w Wittenberdze, a później na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie przyjechał do Wrocławia. W 1552 zaczął pracować w słynnym Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Na zlecenie wrocławskiego rajcy miejskiego i mecenasa Nicolausa Rehdigera sporządził w 1561 pierwszą nowoczesną, jak na tamte czasy, mapę Śląska „Tabula geographica sive mappa Silesiae”.

Mimo, że opracowana został na potrzeby szkoły i oparta na własnych pomiarach Helwiga, które prowadził wraz z uczniami, mapa jest dość dokładna. W pierwszym wydaniu mapy znajduje się obszerna dedykacją dla Nicolausa Rehdigera. Mapa została wykonana techniką drzeworytniczą w Nysie przez H. Krona. Jest znanych jej 14 wydań. Aż do XVIII wiek stanowiła podstawowe źródło informacji kartograficznej o Śląsku i była wzorem dla kolejnych wydawnictw, stąd też często nazywana jest „matką wszystkich map Śląska”.

Mapa wykonana została w skali ok. 1:540.000 i zorientowana na południe. Przedstawia tereny od Krakowa do Bischofswerda i od Poznania do Ołomuńca. Znajduje się na niej przeszło 370 lokalizacji. Jeden z dwóch egzemplarzy jej pierwszego wydania, który zaginął w 1945 roku, znajdował się w Bibliotece Miejskiej we Wrocławiu. Drugi do dziś przechowywany jest w Krajowej Bibliotece w Karlsruhe.

Mapa Helwiga była znana także poza granicami Śląska. Przez ponad dwieście lat europejscy kartografowie wykorzystywali ją jako podkład dla swoich opracowań, co miało ogromny wpływ na jej popularność.

Wystawa czynna od 11.07.2014 do 24.08.2014

Wstęp płatny: 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy)

ak

Na ekspozycji w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim pokazane zostaną różne wydania tej słynnej mapy, zarówno opracowane we Wrocławiu jak i w innych europejskich miastach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl