Wystawa „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej

Od 7 lipca w murach Galerii Miejskiej przy ul. Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu będzie można zobaczyć prace artystów związanych z Kotliną Jeleniogórską. W prezentacji „Elewator sztuki” bierze udział 14 twórców. Wystawa potrwa do 19 sierpnia, wstęp jest wolny.

  • Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na wystawę Elewator sztuki

    Wystawa "Elewator sztuki" od 7 lipca dostępna dla zwiedzających w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

  • Zbigniew Frączkiewicz - kurator wystawy "Elewator sztuki" w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

    Zbigniew Frączkiewicz - kurator wystawy "Elewator sztuki" w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

  • Dariusz Miliński opowiada o swoim dziele.

    Dariusz Miliński opowiada o swoim dziele.


Przygotowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Elewator sztuki” jest dowodem istnienia specyficznego krajobrazu kulturowego Karkonoszy. Jej celem jest prezentacja różnorodności, ale też spoistości tego wielokulturowego kręgu artystycznego, formowanego przez postaci, które na przestrzeni ostatnich dekad, w różnych okresach swojego życia związane były z Kotliną Jeleniogórska.

Miejscem zmagającym się z przypisanym do niego pojęciem południowo-zachodniej prowincji Polski, w którym silne są wciąż ślady odmiennych kultur, oddziałujących do dziś na żyjących tu twórców.

– „Elewator sztuki” jest wystawą artystów Kotliny Jeleniogórskiej. Obszar ten od wielu dziesiątek lat jest miejscem, gdzie żyją i tworzą wielkie kolonie artystyczne. Tworzyli tam przecież nawet klasycy polskiej sztuki, jak choćby Wlastimil Hofman. Poprzez wystawę chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, na czym polega „genius loci” tego obszaru, jak to interesujące otoczenie wpływa na artystów oraz ich dzieła. Myślę, że wystawa poprzez swoją różnorodność jest bardzo interesująca, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z nią do 19 sierpnia. Na pewno każdy będzie mógł poczuć magię tego regionu – o charakterystyce wystawy opowiada jej kurator, Mirosław Jasiński.

Mirosław Jasiński - kurator wystawy "Elewator sztuki" w Galerii Miejskiej

Zbigniew Frączkiewicz - kurator wystawy "Elewator sztuki" w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Wystawa: „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej już otwarta

Wystawa: „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej już otwarta

Wernisaż / Wystawa
Termin od 7 lipca 2017 do 19 sierpnia 2017

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Na wystawę składają się prace czternastu artystów, reprezentujących postawy specyficzne dla kilku pokoleń. Od fascynacji abstrakcją geometryczną, przez surrealizm oraz działalność osadzoną w realizmie, po najświeższe zainteresowanie nowymi mediami i ich nieograniczoną możliwością twórczą. Wśród wybranych do prezentacji prac zobaczyć można przykłady rzeźby monumentalnej, malarstwa, rysunku, fotografii. Odnajdziemy tu zarówno artystów uznanych, jak i bardzo młodych, tuż przed obroną dyplomu w Akademii. Prace trzynastu z nich mieszczą się w Galerii Miejskiej, natomiast przed Bazyliką św. Elżbiety Węgierskiej możemy także zobaczyć rzeźbę Zbigniewa Frączkiewicza.

Jednym z konstruktów przewodnich wystawy zaproponowanych przez kuratora Mirosława Jasińskiego jest odwołanie do idei „ojkofilii”, tłumaczonej jako miłość domu i siedliska, czy też szerzej regionu, kraju, cywilizacji, która zakłada relację z otoczeniem i wspólnotę bliską pojęciu przyjaźni. Od początków XX w., mimo burzliwych wydarzeń historycznych, zmieniających się mód, kierunków artystycznych i ideologii, przez kolejne dziesięciolecia Kotlina Jeleniogórska była miejscem, w którym osiadli w niej artyści tworzyli kolonie artystyczne, determinując swoją działalność przywiązaniem do miejsca.

Rzeźba Zbigniewa Frączkiewicz przed Bazyliką Św. Elżbiety Węgierskiej

Rzeźba autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza przed Bazyliką Św. Elżbiety Węgierskiej.

Wystawa „Elewator sztuki” jest pochwałą różnorodności i wielopostaciowości artystycznych poszukiwań i wyborów, które jak w soczewce skupia w sobie twórcze środowisko Karkonoszy.

Zgłoś uwagę