Wystawa bliźniaków Andrzeja i Jerzego Głuszków w Galerii Miejskiej

Obydwaj tworzą sztukę, choć każdy zupełnie inną. Co łączy, a co dzieli bliźniaków – Andrzeja i Jerzego Głuszków – przekonamy się już 4 sierpnia w czwartek podczas wernisażu ich wystawy „Synchronie”, którą w Galerii Miejskiej nieodpłatnie będzie można oglądać do 6 września.

  • jerzy głuszek galeria miejska

    Praca Jerzego Głuszka

  • jerzy głuszek

    Praca Jerzego Głuszka "Stars"

  • andrzej głuszek galeria miejska

    Praca Andrzeja Głuszka


Obydwaj urodzili się 4 marca 1956 roku, są bliźniakami i artystami. Szczęśliwie nie pracują w ten sam sposób, choć początkowo razem tworzyli magazyn „Luxus” i pismo „Głuszec”, a ich happeningi pamięta wielu wrocławian. Potem ukochali sobie zupełne inne dziedziny aktywności. Specjalnością Andrzeja Głuszka są wieloformatowe prace, najpierw były monochromatyczne, potem fluorescencyjne, teraz artystę interesuje malarstwo optyczne. Z kolei Jerzy Głuszek zrobił karierę w ilustracji artystycznej i grafice satyrycznej (wygrywał konkursy w Chinach i Portugalii) i tworzeniu plakatów. – W moich pracach staram się uchwycić to, co nieoczywiste i nieco tajemnicze. Język metafory, symboliki i poetyki szybciej pozwala dotrzeć do odbiorcy i wywołać w nim odpowiednie skojarzenia i refleksje, oderwać go na moment od rzeczywistości, tej codziennej – mówi o sobie i swojej sztuce Jerzy Głuszek.  

Wystawa „Synchronie” Andrzej i Jerzy Głuszek

Wystawa „Synchronie” Andrzej i Jerzy Głuszek

Wernisaż / Wystawa
Termin od 4 sierpnia 2016 do 6 września 2016

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Podczas wrocławskiej wystawy w Galerii Miejskiej prace braci zawisną w tym samym budynku, choć nie w tej samej przestrzeni, bowiem każdy z artystów dostał własne miejsce, by pokazać w nim najciekawsze dzieła.  

Jest jeszcze jedna wspólna dla braci dziedzina działalności, której zwiedzający nie będą jednak mieli okazji eksplorować. Andrzej i Jerzy Głuszkowie grali w zespole Chirurgia Plastyczna. Choć tamtej muzyki już nie uda się przywołać podczas wernisażu 4 sierpnia o 18.00 w Galerii Miejskiej zagra kwartet trębacza Piotra Wojtasika z saksofonistą Maciejem Sikałą, kontrabasistą Michalem Barańskim i perkusistą Erikiem Allenem, a wieczór zakończy się w klubie Manana przy św. Mikołaja.

Zgłoś uwagę