wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyróżniono wrocławskie lekarki

Z Okazji światowego Dnia Chorego władze Wrocławia uhonorowały dwie niezwykle zaangażowane w niesienie pomocy chorym wrocławskie lekarki: Dr Annę Orońską i dr Danutę Żytkiewicz Jarugę. Obie są nadal czynne zawodowo, obie poświęciły swoje życie na pomoc chorym. 

Reklama

O uhonorowanie obu medyczek wnioskowała była wrocławska radna Wanda Ziembicka Has. Wyróżnienia wręczył dyrektor departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk.

Dr Anna Orońska (74 lata) absolwentka AM w Zabrzu-Rokietnicy. Od 1968 roku z Wrocławiem, gdzie pracowała w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii AM. Os 1984 roku zainteresowała się ruchem hospicyjnym. Chorzy w nieuleczalnym okresie choroby nowotworowej, cierpiący z powodu bólu byli wtenczas zupełnie pozbawieni opieki medycznej, a rodziny chorych z powodu bólu byli wtenczas zupełnie pozbawieni opieki medycznej, a rodziny chorych pozostawione były same sobie. U większości lekarzy panowało wówczas przekonanie że: „rak musi boleć”. Dr. Orońska po zetknięciu się z osobami: prof. Łuczaka i ks. Eugeniusza Dutkiewicza, którzy byli prekursorami rozwoju opieki paliatywno- hospicyjnej w Polsce, zaangażowała się w tą działalność. Byłą założycielką I-go we Wrocławiu wolontaryjnego, społecznego Hospicjum Domowego św. Weroniki. Jednocześnie rozpoczęła działalność edukacyjną wśród lekarzy oraz dążyła Rady Opieki Paliatywnej do stworzenia we Wrocławiu profesjonalnego Ośrodka Hospicyjnego. Byłą w tym czasie członkiem Rady Opieki Paliatywnej przy wojewodzie, oraz członkiem Rady Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Ministrze Zdrowia. Przy poparciu szefa Kliniki Anestezjologii, profesora A. Kublera, wprowadziła i przez 10 lat miała wykłady z medycyny paliatywnej. W 1993 roku współtworzyła Ośrodek Opieki Paliatywnej przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, w którym nadal pracuje. W 2002 roku jako jedna z pierwszych w Polsce uzyskała specjalizację z medycyny Paliatywnej. Jest konsultantem wojewódzkim medycyny paliatywnej i dzięki niej, 50. Lekarzy otrzymało specjalizację medycyny paliatywnej, co stawia nas na 1 miejscu w Polsce. Ostatnio zaangażowała się w pomoc pierwszemu na Litwie Hospicjum im. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie. To także autorka kilkudziesięciu prac z zakresu medycyny paliatywnej, przetłumaczonej na języki obcej drukowanych na całym świecie, także podczas konferencji krajowych i zagranicznych. Jest zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Komisji Bioetycznej przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Jej marzeniem jest w obecnym 2016 roku, aby powstał tak bardzo potrzebny oddział paliatywny w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Dr Danuta Żytkiewicz Jaruga – (73 lata) diabetolog. We Wrocławiu mieszka od 1946 roku. Studia medyczne ukończyła w 1967 roku. Karierę zawodową zaczęła od stażu w szpitalu im. Rydygiera, a następnie w szpitalu im. Babińskiego. Zdobyła specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych i jednocześnie zaczęła pracę w Wojewódzkiej Poradni Diabetologicznej. W 1973 roku uzyskała I stopień, a w 1980 II stopień specjalisty chorób wewnętrznych. W 1990 roku uzyskała stopień diabetologa i została Kierownikiem Wojewódzkiej Poradni Diabetologicznej. Pod nadzorem profesora Artura Czyżyka i Ministerstwa Zdrowia stworzyła i prowadziła przez 23 lata bank Glukometrów lecząc i dozorując kobiety w ciąży, cierpiące na cukrzycę. W latach 1997-2003 była Konsultantem Wojewódzkim do spraw Diabetologii organizując wiele krajowych, ale także zagranicznych konferencji i szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i dla samych chorych na cukrzycę pacjentów. Dzięki staraniom dr Żytkiewicz-Jarugi wykładowcami tych szkoleń, byli najlepsi profesorowie z Polski i z zagranicy. Szkolenia i pogadanki prowadziła w Polskim Radio i w TV Wrocław. Dzięki niej, można było zrealizować I-wszy internetowy program w telewizji kablowej „TELKA” poświęcony zapobieganiu cukrzycy, jak również uwrażliwianiu na tę chorobę cywilizacyjną młode pokolenia. Obecnie dr Danuta Żytkiewicz Jaruga nadal współpracuje zawodowo w Regionalnej Poradni Diabetologicznej we Wrocławiu, gdzie wywalczyła z NFZ kontrakt dla  chorych na cukrzycę, w tym tzw. stopę cukrzycową. Pomaga samotnym seniorom chorym na cukrzycę, jeżdżąc do nich do domu zupełnie społecznie i wspomagając ich w tej trudnej chorobie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl