Wynajmują biura w nieukończonych jeszcze inwestycjach

Wrocław jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków nieruchomości biurowych w Polsce.

 • Dubois 41

  Biurowiec Dubois 41 zostanie oddany do użytku dopiero za rok, to już inwestorowi udało się wynająć ponad 1/3 powierzchni

 • Dubois 41

  Biurowiec Dubois 41 zostanie oddany do użytku dopiero za rok, to już inwestorowi udało się wynająć ponad 1/3 powierzchni

 • West Gate

  Burowa West Gate przy ul. Lotniczej zakończy się w grudniu, ale już wynajęto w nim ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej

 • West Gate

  Burowa West Gate przy ul. Lotniczej zakończy się w grudniu, ale już wynajęto w nim ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej

 • West Gate

  Burowa West Gate przy ul. Lotniczej zakończy się w grudniu, ale już wynajęto w nim ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej


Zajmuje trzecie miejsce pod względem oferowanej powierzchni biurowej. Lepsze są tylko Warszawa i Kraków. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska jest już 541 tys. mkw. nowoczesnych biur do wynajęcia. W ciągu najbliższego roku powstanie kolejnych 100 tys. mkw. I nadal powierzchni jest za mało.

– Na wrocławskim rynku brakuje dużych powierzchni biurowych dostępnych „od ręki”. Dlatego firmy decydują się na najem jeszcze nawet przed zakończeniem inwestycji. Kolejne czynniki to cena, lokalizacja i wysoki standard wykończenia – mówi Katarzyna Kubicka Senior Leasing Manager w Dziale Biur i Hoteli Echo Investment.

– Popyt na biura jest rekordowy, a ponad połowę transakcji stanowią umowy typu pre-let obejmujące powierzchnię w nieruchomościach w budowie – wyjaśnia Agata Holak, Młodszy Konsultant, Dział Badań Rynku Knight Frank.

Wynajmują jeszcze przed zakończeniem budowy

Przed zakończeniem realizacji udało się wynająć obie wrocławskie inwestycje prowadzone przez Echo Investment. Tak było w przypadku Aquarius Business House przy ul. Swobodnej. Podobnie jest z realizowaną przez dewelopera inwestycją przy ul. Lotniczej. W kwietniu umowę na najem 1200 mkw. biur w West Gate podpisała spółka Deichman Obuwie.

– Budowa West Gate zakończy się pod koniec 2014 roku. Mogę powiedzieć, że ta inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie negocjujemy umowy z kolejnymi najemcami. Szczegóły będzie można podać niebawem. W przyszłości planujemy budowę kolejnych biurowców we Wrocławiu – dodaje Katarzyna Kubicka.

Dubois 41 to kolejny budowany jeszcze biurowiec, w którym inwestorowi udało się już wynająć sporą część powierzchni. Budowa biurowca ma się zakończyć w czerwcu 2015 roku, to już udało się wynająć ponad 1/3 powierzchni. Swoje centrum usług otworzy tam m.in. Parker Hannifin ESSC, światowy potentat branży produkcyjnej. Firma produkuje podzespoły wykorzystywane w przemyśle samochodowym, medycznym czy lotniczym, a wrocławskie Centrum odpowiada za wewnętrzne procesy kięgowe oddziałów w Europie, na  Środkowym Wschodzie i w Afryce.  Będzie tam pracować docelowo 270 osób.

Skąd tak duże zainteresowanie najmem?

Aktywność najemców na wrocławskim rynku w 2014 roku utrzymuje się na wysokim poziomie, co świadczy o dużym zainteresowaniu inwestorów stolicą Dolnego Śląska. Nadal uważają oni, że jest to atrakcyjna lokalizacja. Dlatego rozwijają się funkcjonujące korporacje i wkraczają nowe. Według prognoz taki trend może się utrzymać jeszcze przez co najmniej rok.

– W centrach usług biznesowych zlokalizowanych w stolicy Dolnego Śląska zatrudnionych jest około 20.500 osób i przewiduje się, że ta liczba będzie w najbliższych latach rosła, co z całą pewnością będzie przekładało się na dynamiczny rozwój rynku biurowego we Wrocławiu – dodaje Agata Holak.

Najczęściej na najem biur we Wrocławiu decydują się przedsiębiorstwa z sektora outsourcingu biznesowego oraz firmy badawcze, jak również instytucje finansowe i z branży informatycznej.
Negocjacje z najemcami bywają trudne

Mimo dużego zainteresowania najmem powierzchni biurowych firmy wynajmujące muszą się dwoić i troić żeby wyróżnić się na wrocławskim rynku nieruchomości. Tanie biura już nie gwarantują sukcesu. Najemcy zwracają uwagę na energooszczędność budynku, a coraz częściej wybierają biura przyjazne pracownikom. Negocjacje trwają czasami wiele miesięcy.

– Najemcy biorą pod uwagę również rolę czynników „miękkich” w ogólnej ocenie nieruchomości. Należy do nich np. ekspozycja najemcy w budynku. Często przy wyborze siedziby firmy pracuje zespół, w skład którego, poza konsultantem zewnętrznym, zaangażowane są osoby z takich działów jak HR czy Administracja, a celem postawionym przed zespołem jest stworzenie środowiska pracy dopasowanego do modelu biznesowego firm – przekonuje Michał Galimski, negocjator z Cushman & Wakefield Polska.

Ceny najmu powierzchni w biurowcach typu A wynosi od 55 zł do 70 za mkw. Budynków typu B czyli np. wyposażonych w niepełny system klimatyzacji i oddalonych od centrum, ceny wahają się od 40 do 55 zł za mkw.

Miłosz Turowski

Zgłoś uwagę