Wymiana nawierzchni Rynku idzie pełną parą [ZDJĘCIA]

Nowa nawierzchnia na wschodniej części Rynku jest już prawie gotowa. Robotnicy rozpoczęli ściąganie starej kostki na pierzei: północnej i południowej. Roboty o tydzień wyprzedają harmonogram. 


Na wschodniej pierzei można już zobaczyć w większości ukończony pas nowej nawierzchni, który ułatwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym, rodzicom z wózkami dziecięcymi oraz kobietom w butach na wysokim obcasie. Brukarze czekają na ostateczne wyschnięcie spoin i będą otwierać ten odcinek. Jednocześnie, aby nie marnować sprzyjającej pogody rozpoczęli rozbiórkę kolejnych fragmentów.

Zobacz, jak testowali nową nawierzchnię

 - Trwa rozbiórka nawierzchni na części południowej i rozpoczyna się na północnej. Wykonawca korzysta z dobrej pogody, dzięki temu jest szansa, że prace zakończą się szybciej a restauratorzy będą mogli wystawić wcześniej swoje ogródki – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.
 

Prace, żeby jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom, restauratorom i turystom podzielono na aż 6 etapów. Przewiduje też przerwę wakacyjną. Nowa nawierzchnia powstaje z kostki cięto-łupanej i wypełniana jest spoinami.  
Przypomnijmy. Na pierwszy ogień poszła wymiana kostki na pierzei wschodniej. Prace tam już się kończą. Pozostanie jeszcze wybrukowanie dojazdu do Rynku. W tej chwili wykonawca pracuje na pierzei północnej i południowej, według harmonogramu ma się to odbywać w takiej kolejności:

  • pierzeja północna - od Wita Stwosza do nr 51 – III dekada marca do III dekada kwietnia,
  • pierzeja południowa -  od Świdnickiej do nr 20 - III dekada marca do III dekada kwietnia,
  • pierzeja północna  - od pl. Solnego do nr 20 – III dekada kwietnia do końca maja
  • pierzeja południowa – od Św. Mikołaja do nr 51 – III dekada kwietnia do końca maja.

Od czerwca do 15 września – zgodnie z ustaleniami poczynionymi z restauratorami oraz organizatorami planowanych imprez – będzie przerwa w pracach.

Pierzeja zachodnia będzie budowana w miesiącach wrzesień – listopad:

  • od Św. Mikołaja  do nr 5 – od II dekady października do 10 listopada
  • od pl. Solnego do nr 7 – od II dekady października do 10 listopada
  • od nr 5 do 7 – od połowy września do I dekady października. 

 

 

Zgłoś uwagę